Jak zaplanować rejs luksusowym statkiem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaplanować rejs luksusowym statkiem?
Lifestyle

Rejs luksusowym statkiem jest marzeniem wielu osób. Choć Polacy dopiero odkrywają uroki cruisingu, to coraz chętniej korzystają z tej nieoczywistej formy spędzania wolnego czasu. Jak przygotować się do rejsu statkiem?

Najprostsze rozwiązanie: skorzystać z oferty rejsów od touroperatorów

Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem na zorganizowanie rejsu luksusowym statkiem jest skorzystanie z oferty biur podróży. Choć nie jest to najpopularniejsza metoda spędzania czasu w podróży, to z roku na rok w biurach można znaleźć coraz ciekawsze oferty rejsów wycieczkowcami po Morzu Śródziemnym, fiordach norweskich, ale też po Karaibach czy rejsy transatlantyckie. Polscy turyści dopiero od niedawna zaczęli doceniać możliwość podziwiania piękna świata z pokładu statku. Każdego sezonu da się zauważyć coraz większe zainteresowanie zorganizowanymi rejsami, podczas których zwiedzanie zjawiskowych zakątków połączone jest ze świetną zabawą, degustacją wyśmienitych potraw, trunków i możliwością korzystania z wszelkich udogodnień zlokalizowanych na statkach. Są niczym pływające kurorty, w których nie brak atrakcji dla najbardziej wymagających turystów.

Zalety zorganizowanego rejsu statkiem

Decydując się na rejs z biurem, nie musimy martwić się o planowanie atrakcji, dbać o zorganizowanie posiłków czy inne techniczne aspekty podróży. Wszelkie obowiązki przejmuje na siebie touroperator i obsługa odpowiedzialna za zapewnienie gościom wszelkich wygód. Takie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę, jeśli po raz pierwszy udajemy się w rejs statkiem. Pozwoli to zdobyć niezbędne informacje co do tego jak samodzielnie planować ewentualne rejsy i na co zwrócić uwagę, aby podróż była bezpieczna i przyjemna. 

fot. ben o’bro/Unsplash

Jak zaplanować samodzielnie rejs statkiem?

Dla doświadczonych podróżników planowanie rejsu statkiem nie jest niczym nadzwyczajnym. W przypadku osób, które nie podróżują zbyt często, odpowiednie przygotowanie się do tego typu wyprawy może przynieść nieco kłopotów. 

 • Po pierwsze: konieczne jest odpowiednie zsynchronizowanie tego, kiedy i jak dotrzemy do portu. Rejsy zaczynają się w miastach znajdujących się zazwyczaj poza granicami naszego kraju, niekiedy oddalonymi setki kilometrów. Aby dotrzeć na czas, trzeba rozsądnie zaplanować to, jak dotrzemy na miejsce. Najczęściej konieczne jest wykorzystanie do tego celu drogi lotniczej – tu warto pamiętać, aby wkalkulować odpowiednio duży zapas czasu, tak aby np. nieoczekiwane opóźnienie na lotnisku nie doprowadziło do sytuacji, że spóźnimy się na rejs.
 • Po drugie: warto na początku określić jakiego typu rejs nas interesuje; czy chcemy jak najwięcej zwiedzać i spędzać całe dnie na lądzie, czy zależy nam na błogim odpoczynku na pokładzie statku i niewielkiej porcji zwiedzania. Od tego będzie zależeć, na jaki rejs się zdecydujemy. Operatorzy oferują obie opcje, a także wersje pośrednie między nimi. Dobór odpowiedniej formy jest kluczem do sukcesu. Pamiętajmy przy tym, że im więcej statek ma przystanków, tym cena rejsu będzie wyższa, co wynika bezpośrednio z konieczności wnoszenia opłat portowych itd.
 • Po trzecie: w zależności od celu rejsu i zasobności portfela należy dobrać odpowiedni termin, w którym odbędziemy wycieczkę. Od tego zależy, jak wysoką cenę przyjdzie nam zapłacić za swój wyjazd. 
  • Wpływ na cenę będzie mieć to, jak często statek będzie przybijał do portów, 
  • należy się liczyć ze wzrostem kosztów, jeśli kajutę wybierzemy z oknem lub balkonem,
  • jeśli zechcemy korzystać z Internetu, to konieczne będzie wykupienie pakietu danych, co bywa dość kosztowne,
  • jeśli zdecydujemy się na ofertę premium, która oferuje możliwość korzystania ze wszystkich udogodnień na statku, wówczas też ostateczna kwota może mocno odbiegać od bazowej ceny rejsu.
 • Po czwarte: warto wcześniej zaplanować, jakie wyspy chcemy zwiedzić, aby z wyprzedzeniem zaplanować to, jak spędzimy na nich czas. Można skorzystać z ofert wycieczek dostępnych do kupienia na statku lub skorzystać z lokalnych biur, które są zazwyczaj zdecydowanie korzystniejsze.
 • Po piąte: jeszcze na etapie planowania wyjazdu konieczne jest zorientowanie się jakie dokumenty będą nam potrzebne. W niektórych może się okazać, że potrzebujemy wizy lub paszportu, koniecznie więc trzeba zadbać o to, aby mieć je przy sobie.

Fot. limbovision/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*