Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wizytówką każdego hotelu i pensjonatu wysokiej klasy jest idealnie miękka i przyjemna w dotyku pościel. Jak się okazuje, dbałość o wysoki standard i komfort spania to najczęściej cenione przez gości hotelowych wyróżniki. Co więcej, tekstylia hotelowe różnią się od tych, które są przeznaczone do użytku domowego. Sprawdź, co charakteryzuje pościel hotelową dobrej jakości i jak ją wybrać, aby goście czuli się w niej przyjemnie!
Pościel przeznaczona do użytku w obiektach noclegowych często nazywana jest pościelą przemysłową. Wynika to z faktu, że znacząco różni się ona od naszej zwyczajnej pościeli domowej. Przede wszystkim pozostaje ona w ciągłym, nawet kilkuletnim użytku, będąc przy tym co parę dni poddawana praniu, zazwyczaj w silnych detergentach. Trzeba przyznać, że mało który komplet pościeli do domu wytrzymałby tak intensywną eksploatację.
Oczywiście każdy właściciel hotelu i pensjonatu sam wybiera tekstylia według własnych preferencji, jednak istnieje wiele czynników, które wpływają na to, że nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania.
Za pościelą przeznaczoną stricte do hoteli i pensjonatów przemawia przede wszystkim grubszy materiał o sporej gramaturze, dzięki któremu pościel jest znacznie bardziej odporna na przetarcia, pęknięcia i częste pranie w wysokich temperaturach, jak również mniej się mnie i wygląda estetyczniej.
Wytrzymałość pościeli hotelowej to nie wszystko. Komplety są uszyte tak, aby ich zmiana nie przysparzała problemów, a do tego zazwyczaj są zamykane na elegancką zakładkę hotelową. Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, a obsługa nie musi się martwić o zepsute lub oderwane zamki i guziki. Mimo wszystko należy pamiętać, aby regularnie wykonywać przegląd pościeli hotelowych i wymieniać zniszczone komplety na nowe.
Oczywiście ważnym aspektem jest to, z czego jest wykonana dana pościel. Goście hotelowi z pewnością docenią miękkie, delikatne w dotyku tkaniny, w których wygodnie i dobrze się wyśpią. Natomiast materiały miernej jakości, w szczególności sztuczne, mogą być drażniące dla skóry, elektryzujące się i nieprzepuszczające powietrza. W efekcie tego śpiąca pod nią osoba może się nadmiernie pocić, a nawet dostać reakcję alergiczną.
Wybierając rozmiar pościeli hotelowej, najlepiej kierować się najpopularniejszymi, standardowymi wymiarami kołder (tj. 140 × 200, 160 × 200 oraz 220 × 200) i poduszek (70 × 80 i 40 × 40). Znacznie łatwiej będzie zmieniać pościel, jeżeli w całym obiekcie zastosuje się kołdry i poduszki takiej samej wielkości (oczywiście na łóżku podwójnym musi być kołdra 220 × 200 lub dwie mniejsze).
Chociaż nie jest to żadnym wymogiem, a pościele i ręczniki hotelowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej, najlepszym wyjściem może okazać się wybór klasycznej pościeli w kolorze białym. Nie tylko zawsze wygląda ekskluzywnie i pasuje do każdego wystroju pokoju, ale również jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu w bezwzględnej czystości.
W pralni przemysłowej często używana się silnych detergentów, które mogą odbarwić kolorową pościel i tym samym może ona szybko stracić atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Natomiast na bieli można spokojnie stosować chlorowe środki wybielające, czyli najbardziej agresywny proces konserwacji tkaniny. Ponadto niestraszne jej działanie wysokich temperatur czy promieni UV wpadających przez okno.
W obiektach hotelowych przebywają różni goście. Każdy z nich, płacąc za pokój, liczy na dobry standard, wygodny pobyt oraz gwarancję świeżości i bezpieczeństwa wszystkich tekstyliów. Warto zauważyć, że nie wszyscy mogą spać pod każdym rodzajem pościeli. Niektórzy są po prostu bardzo wymagający, inni cierpią na rozmaite alergie, a jeszcze inni cenią sobie ekologię i naturalne surowce. Dlatego też, kupując pościel przeznaczoną do hotelu i pensjonatu, należy wybrać taką, która jest wykonana z wysokiej jakości materiałów pochodzenia naturalnego. Do takich należą:
Ciekawostką jest fakt, że sprawdzić mogą się także pościele z mikrofibry (z domieszką poliestru), gdyż jako jedyne z zawierających w sobie tworzywa sztuczne wyrobów są antyalergiczne i równie delikatne, jak naturalne.
Faktem jest również to, że w większości obiektów noclegowych znajdziemy pościel bawełnianą. Dzieje się tak dlatego, że porównaniu z innymi materiałami, bawełna jest łatwa w utrzymaniu, jak również cechuje ją dobry stosunek ceny do jakości.
Zalety wysokiej jakości bawełny:
Warto również nadmienić, że gramatura tkaniny bawełnianej na pościel hotelową powinna wynosić ok. 160 g/mkw. W pościeli domowej jest to ok. 125 g/mkw.
Wygląd jest naprawdę istotny. W końcu pościel hotelowa nie tylko stanowi element wystroju pokoju, ale również wpływa na wrażenie, jakie goście odnoszą z pobytu. Niedopuszczalne są tekstylia stare, zniszczone i przebarwione. Sprawiają one wrażenie brudu i braku higieny, co z pewnością odstraszy gości i wpłynie na oceny w internecie.
W zależności od standardu i możliwości finansowych danego obiektu można postawić na klasyczną, gładką tkaninę pościelową lub taką z widoczną, strukturą. Mowa tutaj o delikatnych motywach roślinnych, paskach lub innych stonowanych wzorach. W dobrym guście jest również dyskretny haft z nazwą hotelu lub eleganckie obszycia, również kontrastujące z resztą pościeli.
Wybór właściwej pościeli hotelowej jest kluczowy, zarówno ze względu na zadowolenie i spokojny sen gości, jak i łatwość utrzymania w czystości. Najlepiej zdecydować się na tekstylia wysokiej jakości przeznaczone do użytku w obiektach noclegowych. Słabej jakości pościel mogłaby nie wytrzymać częstego prania i dezynfekcji. Najczęściej w hotelach stosuje się pościel bawełnianą, gdyż jest to wytrzymała tkanina, niezmieniająca swoich właściwości pod wpływem częstego prania. Należy pamiętać, że luksusowa pościel jest jednym z kluczowych czynników wpływających na sposób postrzegania hotelu przez gości.
Zdjęcie główne: Keegan Checks/pexels.com