Jaką pościel wybrać do hotelu i pensjonatu?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Jaką pościel wybrać do hotelu i pensjonatu?
Architektura & design

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wizytówką każdego hotelu i pensjonatu wysokiej klasy jest idealnie miękka i przyjemna w dotyku pościel. Jak się okazuje, dbałość o wysoki standard i komfort spania to najczęściej cenione przez gości hotelowych wyróżniki. Co więcej, tekstylia hotelowe różnią się od tych, które są przeznaczone do użytku domowego. Sprawdź, co charakteryzuje pościel hotelową dobrej jakości i jak ją wybrać, aby goście czuli się w niej przyjemnie!

Jak wybrać pościel hotelową i czy każda się sprawdzi?

Pościel przeznaczona do użytku w obiektach noclegowych często nazywana jest pościelą przemysłową. Wynika to z faktu, że znacząco różni się ona od naszej zwyczajnej pościeli domowej. Przede wszystkim pozostaje ona w ciągłym, nawet kilkuletnim użytku, będąc przy tym co parę dni poddawana praniu, zazwyczaj w silnych detergentach. Trzeba przyznać, że mało który komplet pościeli do domu wytrzymałby tak intensywną eksploatację.

Oczywiście każdy właściciel hotelu i pensjonatu sam wybiera tekstylia według własnych preferencji, jednak istnieje wiele czynników, które wpływają na to, że nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania.

Co wyróżnia pościel hotelową?

Za pościelą przeznaczoną stricte do hoteli i pensjonatów przemawia przede wszystkim grubszy materiał o sporej gramaturze, dzięki któremu pościel jest znacznie bardziej odporna na przetarcia, pęknięcia i częste pranie w wysokich temperaturach, jak również mniej się mnie i wygląda estetyczniej.

Wytrzymałość pościeli hotelowej to nie wszystko. Komplety są uszyte tak, aby ich zmiana nie przysparzała problemów, a do tego zazwyczaj są zamykane na elegancką zakładkę hotelową. Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne, a obsługa nie musi się martwić o zepsute lub oderwane zamki i guziki. Mimo wszystko należy pamiętać, aby regularnie wykonywać przegląd pościeli hotelowych i wymieniać zniszczone komplety na nowe.

wykorzystanie pościeli bawełnianej na łóżkach hotelowych
Fot.: cottonbro studio/pexels.com

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem pościeli hotelowej?

Oczywiście ważnym aspektem jest to, z czego jest wykonana dana pościel. Goście hotelowi z pewnością docenią miękkie, delikatne w dotyku tkaniny, w których wygodnie i dobrze się wyśpią. Natomiast materiały miernej jakości, w szczególności sztuczne, mogą być drażniące dla skóry, elektryzujące się i nieprzepuszczające powietrza. W efekcie tego śpiąca pod nią osoba może się nadmiernie pocić, a nawet dostać reakcję alergiczną.

Wybierając rozmiar pościeli hotelowej, najlepiej kierować się najpopularniejszymi, standardowymi wymiarami kołder (tj. 140 × 200, 160 × 200 oraz 220 × 200) i poduszek (70 × 80 i 40 × 40). Znacznie łatwiej będzie zmieniać pościel, jeżeli w całym obiekcie zastosuje się kołdry i poduszki takiej samej wielkości (oczywiście na łóżku podwójnym musi być kołdra 220 × 200 lub dwie mniejsze).

Czy pościel hotelowa musi być biała?

Chociaż nie jest to żadnym wymogiem, a pościele i ręczniki hotelowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej, najlepszym wyjściem może okazać się wybór klasycznej pościeli w kolorze białym. Nie tylko zawsze wygląda ekskluzywnie i pasuje do każdego wystroju pokoju, ale również jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu w bezwzględnej czystości.

W pralni przemysłowej często używana się silnych detergentów, które mogą odbarwić kolorową pościel i tym samym może ona szybko stracić atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Natomiast na bieli można spokojnie stosować chlorowe środki wybielające, czyli najbardziej agresywny proces konserwacji tkaniny. Ponadto niestraszne jej działanie wysokich temperatur czy promieni UV wpadających przez okno.

biała pościel hotelowa w eleganckiej stylizacji wnętrza
Fot.: suhel vba/pexels.com

Z jakich materiałów powinna być wykonana pościel hotelowa?

W obiektach hotelowych przebywają różni goście. Każdy z nich, płacąc za pokój, liczy na dobry standard, wygodny pobyt oraz gwarancję świeżości i bezpieczeństwa wszystkich tekstyliów. Warto zauważyć, że nie wszyscy mogą spać pod każdym rodzajem pościeli. Niektórzy są po prostu bardzo wymagający, inni cierpią na rozmaite alergie, a jeszcze inni cenią sobie ekologię i naturalne surowce. Dlatego też, kupując pościel przeznaczoną do hotelu i pensjonatu, należy wybrać taką, która jest wykonana z wysokiej jakości materiałów pochodzenia naturalnego. Do takich należą:

  • pościele bawełniane (np. pościel z kory, pościel satynowa, pościel z adamaszku, pościel perkalowa, pościel egipska),
  • pościel bambusowa,
  • pościel wełniana,
  • pościel jedwabna,
  • pościel lniana.

Ciekawostką jest fakt, że sprawdzić mogą się także pościele z mikrofibry (z domieszką poliestru), gdyż jako jedyne z zawierających w sobie tworzywa sztuczne wyrobów są antyalergiczne i równie delikatne, jak naturalne.

najlepsza pościel hotelowa wykonana z bawełny z haftem ozdabiającym pościel
Fot.: Engin Akyurt/pexels.com

Pościel bawełniana — sprawdzona i najlepsza pościel hotelowa

Faktem jest również to, że w większości obiektów noclegowych znajdziemy pościel bawełnianą. Dzieje się tak dlatego, że porównaniu z innymi materiałami, bawełna jest łatwa w utrzymaniu, jak również cechuje ją dobry stosunek ceny do jakości.

Zalety wysokiej jakości bawełny:

  • daje duże możliwości wyboru w kwestii wyglądu i struktury (np. satyna, kora, adamaszek),
  • cechuje ją przepuszczalność powietrza i dobra izolacja termiczna,
  • jest odpowiednia dla dzieci i alergików,
  • jest miękka i przyjemna w dotyku,
  • nie niszczy się pod wpływem wysokiej temperatury prania i nie rozciąga.

Warto również nadmienić, że gramatura tkaniny bawełnianej na pościel hotelową powinna wynosić ok. 160 g/mkw. W pościeli domowej jest to ok. 125 g/mkw.

Czy wygląd pościeli hotelowej się liczy?

Wygląd jest naprawdę istotny. W końcu pościel hotelowa nie tylko stanowi element wystroju pokoju, ale również wpływa na wrażenie, jakie goście odnoszą z pobytu. Niedopuszczalne są tekstylia stare, zniszczone i przebarwione. Sprawiają one wrażenie brudu i braku higieny, co z pewnością odstraszy gości i wpłynie na oceny w internecie.

W zależności od standardu i możliwości finansowych danego obiektu można postawić na klasyczną, gładką tkaninę pościelową lub taką z widoczną, strukturą. Mowa tutaj o delikatnych motywach roślinnych, paskach lub innych stonowanych wzorach. W dobrym guście jest również dyskretny haft z nazwą hotelu lub eleganckie obszycia, również kontrastujące z resztą pościeli.

pościel hotelowa w procesie prania z wykorzystaniem środków piorących
Fot.: RODNAE Productions/pexels.com

Jaka pościel do hotelu? – Podsumowanie

Wybór właściwej pościeli hotelowej jest kluczowy, zarówno ze względu na zadowolenie i spokojny sen gości, jak i łatwość utrzymania w czystości. Najlepiej zdecydować się na tekstylia wysokiej jakości przeznaczone do użytku w obiektach noclegowych. Słabej jakości pościel mogłaby nie wytrzymać częstego prania i dezynfekcji. Najczęściej w hotelach stosuje się pościel bawełnianą, gdyż jest to wytrzymała tkanina, niezmieniająca swoich właściwości pod wpływem częstego prania. Należy pamiętać, że luksusowa pościel jest jednym z kluczowych czynników wpływających na sposób postrzegania hotelu przez gości.

Zdjęcie główne: Keegan Checks/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*