Jaką rolę pełni palarnia kawy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jaką rolę pełni palarnia kawy?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aromat kawy to jedne z najbardziej charakterystycznych zapachów. Niezwykle intensywny, pobudzający zapach świeżo zaparzonej kawy sam w sobie pobudza i dodaje energii. Jednak nie wszyscy amatorzy kawy wiedzą, że zapach i smak kawy to składowa wielu czynników. Nie tylko pochodzenie ziaren i sposób ich zmielenia ma znaczenie. Czynnikiem, który w dużej mierze odpowiada za smaki i zapach kawy jest sposób jej palenia. Tak naprawdę od sposobu wypalenia ziaren przez palarnie kawy zależą jej właściwości smakowe. Zobaczmy jakie znaczenie ma wybór odpowiedniej palarni kawy.

Jakie znaczenie ma wypalenie kawy?


Sposób wypalenia kawy kto kluczowy element definiujący jej smak i zapach. W zależności od stopnia wypalenia kawy możemy uzyskać różne właściwości ziaren, które znajdą swoje zastosowanie w różnych metodach przyrządzenia kawy. Jeśli dysponujemy ziarnami o jasnym profilu wypalenia, możemy je zastosować w kawach mieszanych z mlekiem lub innymi dodatkami. W wypadku kiedy posiadamy ziarna wypalone na średniociemną barwę lub ciemną możemy przyrządzić z nich świetne espresso, lub americano. Warto pamiętać, że należy używać kaw świeżo wypalanych. Pełnię aromatu możemy osiągnąć, jeśli kawa została wypalona maksymalnie rok przed spożyciem, a niektórzy sugerują, że nawet jedynie 6 miesięcy po wypaleniu.

Jak wygląda proces wypalania kawy?

Palarnie kawy to miejsca, które przeprowadzają skomplikowany proces wypalenia surowych ziaren kawy w celu uzyskania oczekiwanych właściwość. Zielone ziarna kawy bezpośrednio z plantacji trafiają do palarni kawy, gdzie umieszczane są w specjalistycznym piecu. Pod wpływem temperatury sięgającej nawet 250 stopni ziarna są poddawane obróbce, która usuwa z nich wodę i nadaje unikalny aromat. Każdy rodzaj kawy wymaga innego czasu palenia, jak również temperatury użytej do całego procesu. Po wypaleniu ziarna zostają zostawione do ostygnięcia, co powoduje również ulotnienie się dwutlenku węgla nagromadzonego podczas palenia.

Czy w Polsce są lokalne palarnie kaw?


Mimo że Polska nie słynie z produkcji kawy, posiadamy lokalne palarnie, które mogą poszczycić się świetną jakością wytwarzanych produktów. Na krajowym rynku szczególnie warto zwrócić uwagę na palarnie kawy Coffee & Sons. Dzięki zastosowaniu unikalnego pieca wyprodukowanego w 1958 roku palarnia ta wyróżnia się wyjątkową jakością. Dzięki bogatemu doświadczeniu i dużej ilości ręcznej pracy Coffee & Sons są obecnie liderem na rynku krajowy w wypalaniu kawy. Warto zapoznać się z historią firmy, jak i bogatą ofertą zamieszczoną na stronie internetowej https://coffeeandsons.pl/ . 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*