Spinki do krawata – jak dobrać idealne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Spinki do krawata – jak dobrać idealne?
Fashion

Po czym poznać stylizację eleganckiego mężczyzny? Jednym z jej elementów może być oczywiście efektowna spinka. Jaką dobrać? Czym się kierować? Postawić na klasykę, czy też można pokusić się o coś mniej typowego? 

Jaką rolę pełni spinka do krawata?

Najłatwiej jest chyba pokazać rolę spinki do krawata na drodze analogii do biżuterii, którą chętnie zakładają kobiety. Spinka nie jest niezbędna, ale stanowi dowód dużej dbałości o szczegóły swojego wyglądu. Spinkę do krawata możemy umieścić obok spinek do koszuli i poszetki jako bardzo ciekawe dodatki do garnituru. 

Skąd wzięły się spinki do krawata?

Nie są one czymś nowym w męskim ubiorze o uroczystym i eleganckim charakterze. Dawniej nosili je przede wszystkim żołnierze i panowie z wyższych sfer. 

Praktyczna funkcja spinki do krawata

Spinka do krawata to nie tylko ciekawy dodatek do stroju. Jaką spełnia funkcję? Dzięki niej krawat jest przytrzymywany np. podczas spożywania posiłków, prezentuje się równo i estetycznie. Bardzo przydatna jest jednak nie tylko wtedy, gdy jemy, ale również podczas silnego wiatru. Możemy bez problemu opanować ten ważny element naszej garderoby. 

Sposób noszenia spinki do krawata. Jak ją nosić?

Jak zakładać spinkę do krawata? Podstawową zasadą jest to, że trzeba ją umiejscowić między trzecim a czwartym guzikiem od góry. Dlaczego akurat tutaj? Liczą się względy praktyczne – tylko w tym miejscu spinka będzie w funkcjonalny sposób podtrzymywać krawat. Umieszczenie jej na ¾ wysokości krawata pozwalają odpowiednio wyeksponować, gdy marynarka pozostaje zapięta. W sytuacji, gdy znaczna część spotkania odbywa się na stojąco, może to być bardzo ważne – w przeciwnym razie przez większość czasu ten efektowny dodatek będzie niewidoczny. 

Kiedy nosi się spinkę do krawata?

Nie zawsze spinka do krawata będzie do końca trafionym wyborem. Nie należy jednak słuchać głosów osób, które twierdzą, że ten dodatek jest przesadzony i stanowi wyraz złego gustu. Nie do końca wiadomo, z czego wynikają takie opinie, ale nie ma powodu do tego, żeby przesadnie na nich polegać. Spinek z zasady nie zakładamy:

 • do kamizelki,
 • do dwurzędowej marynarki.

W obu przypadkach krawat jest już dostatecznie dobrze podtrzymywany i niezbyt widoczny (marynarki dwurzędowej nie rozpina się przecież nawet podczas siedzenia). 

Jaką spinkę do krawata warto wybrać?

Oczywiście na rynku dostępne są różne rodzaje spinek do krawata. Niektóre z nich to proste w budowie egzemplarze wykonane z różnych stopów i metali. Alternatywą są designerskie modele.

Z czego wykonane są spinki do krawata?

Popularnym wyborem, jeśli chodzi o spinki do krawata, są bardzo często:

 • spinki ze stopów – mocne, uniwersalne i trwałe typy spinek, gdzie właściwości w dużej mierze uzależnione są od zastosowanych metali;
 • spinki produkowane z mosiądzu – przedmioty o bardzo atrakcyjnym kolorze, przy dobrej konserwacji mogą wystarczyć na długie użytkowanie;
 • spinki ze stali nierdzewnej – uniwersalne i długowieczne, nie powstają na nich zarysowania i inne mechaniczne uszczerbki; doskonale nadają się do dowolnego wykończenia i personalizacji przez grawerowanie;
 • spinki srebrne – wykonane z metalu szlachetnego, mogą być cennym prezentem; są estetyczne, ale niestety niezbyt trwałe; 
 • spinki tytanowe – trwalsze od stali, ale bardzo lekkie;
 • spinki wolframowe – materiał, który stanowi ostatni krzyk mody.

Osoby, które lubią bardziej designerskie wzory, mogą postawić na mniej klasyczne spinki do krawata. Będą świetnie pasowały zwłaszcza na nieco mniej oficjalne okazje. 

Co zamiast spinek do krawata?

Na rynku są też dostępne alternatywy dla spinek do krawata, które spełniają właściwie tę samą rolę. Podstawowym zamiennikiem może być wygodny klips do krawata mający mechanizm sprężynowy, utrzymujący krawat. Polecany dla tych mężczyzn, którzy decydują się nosić grubsze krawaty. Inne propozycje to:

 • łańcuszek do krawata,
 • szpilka do krawata,
 • broszka do krawata,
 • pasek do krawata.

Fot. Edward Berthelot/French Select/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*