Kiedy może być potrzebne wsparcie psychologiczne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy może być potrzebne wsparcie psychologiczne?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Dbanie o zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne. Jeśli więc zauważasz u siebie lub u bliskiej Ci osoby problemy na tej płaszczyźnie, warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Dowiedz się, kiedy dokładnie wsparcie psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry może być potrzebne.

Depresja i stany depresyjne

Wsparcie psychologiczne może okazać się przydatne zwłaszcza w przypadku depresji lub nawracających stanów depresyjnych. Należy pamiętać, że depresja jest poważną chorobą, której nie wolno bagatelizować. Jak jednak rozpoznać objawy depresji i kiedy udać się po pomoc? Najczęstsze objawy depresji to między innymi znaczne pogorszenie samopoczucia, smutek, napady płaczu, poczucie pustki i letarg, brak chęci do codziennych aktywności, obniżona samoocena, samookaleczenia i inne działania autodestrukcyjne, a także szereg symptomów somatycznych takich jak problemy ze snem lub utrata apetytu i zaburzenia odżywiania. Jeśli objawy te wydają Ci się znajome, to pomocne może okazać się darmowe wsparcie psychologiczne lub psychoterapia połączona z farmakoterapią.

Warto także pamiętać, że depresja i charakterystyczne dla niej objawy depresyjne mogą mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i mogą być spowodowane traumatycznymi sytuacjami życiowymi. Jeśli Twoje stany depresyjne spowodowane są trudnymi relacjami, to warto także rozważyć działania takie jak terapia dla par Warszawa jest miejscem, w którym z pewnością znajdziesz doświadczonego terapeutę, który pomoże Ci wyjść z kryzysu.

Leczenie uzależnień

Po wsparcie psychologiczne należy udać się również w przypadku uzależnień. Uzależnienia mogą mieć drastyczne skutki, dlatego też, jeśli zauważasz typowe objawy uzależnienia, nie ignoruj ich. Na mapie Polski znajdziesz wiele miejsc takich ośrodki uzależnień, które pomogą Tobie lub bliskiej Ci osobie wyjść z nałogu. Kiedy należy zgłosić się po pomoc do takiego ośrodka? Najlepiej wtedy, kiedy zaczniesz zauważać pierwsze objawy problemów z nałogiem. Zaliczane są do nich między innymi regularne stosowanie używek lub aktywności, od których pacjent jest uzależniony, nieustanne myślenie o nałogu, wykluczenie z życia towarzyskiego i zawodowego przez nałóg, zaniedbywanie codziennych obowiązków itp.

Zaburzenia odżywiania

Należy pamiętać, że zaburzenia odżywiania, a w szczególności anoreksja, to choroba psychiczna o najwyższym wskaźniku śmiertelności. Dlatego też tak ważne jest, aby osoby zmagające się z zaburzeniami były jak najwcześniej objęte opieką zarówno dietetyka, jak i terapeuty oraz psychiatry. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na każde objawy mogące sugerować zaburzenia odżywiania, aby móc zareagować w porę.

Fot.: cottonbro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*