Lustro jako stylowy dodatek do salonu. Jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Lustro jako stylowy dodatek do salonu. Jakie wybrać?
Architektura & design

Lustro w salonie to patent wykorzystywany nie od dziś. Optycznie powiększa pomieszczenie, zdobi wnętrze, odbija światło i sprawia, że salon jest jaśniejszy.

Lustro w salonie to wnętrzarski trend, który powraca po latach niesławy i synonimu staroświeckości. Zwierciadło nie musi być elementem ciężkiego, drewnianego kompletu w stylistyce nie z tej epoki. Podpowiadamy jak stworzyć modną i funkcjonalną aranżację, która wpisze się w bieżące trendy.

Funkcje lustra w salonie

Lustro w salonie to przede wszystkim ozdoba. Wybierając lustro do tego pomieszczenia możemy zdecydować się na ozdobny model, oprawiony w ozdobną ramę, a nawet podświetlony. Powieszone samodzielnie na ścianie albo jako kolaż mniejszych zwierciadeł będzie stanowiło ozdobę–obraz.

Lustro optycznie dodaje przestrzeni. Sprawia, że pomieszczenie wydaje się być większe, niż w rzeczywistości jest. Zwielokrotniony obraz i głębia sprawiają, że wnętrze staje się przestronniejsze. Lustro odbija nie tylko to, co znajduje się vis a vis niego, czyli np. ozdobną tapetę, ładny mebel czy dekoracje. Zwierciadło odbija także światło – zarówno to naturalne, dzienne, jak i sztuczne światło lamp i świec. Dzięki temu w salonie staje się jaśniej.

Lustro oparte o ścianę

Niezwykle modnym trendem wnętrzarskim jest wykorzystanie w salonie wielkich, stojących luster. Możemy zdecydować się na model na nóżkach lub opierany o ścianę. Lustro dobrze jest zabezpieczyć przed przesunięciem i rozbiciem np. poprzez zamontowanie niewidocznych haków i odciągów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że lustro jest stabilnie osadzone i nie zrobi domownikom krzywdy.

Lustro nad komodę

Lustro do salonu wieszane nad komodą to klasyk. Niekoniecznie musi to być nudna i ciężka dekoracja. Wśród trendów na 2021 rok znajdziemy okrągłe, lekkie, ale ozdobne lustra. Takie zwierciadło będzie subtelnym uzupełnieniem i podkreśleniem charakteru salonu. Jednocześnie nie będzie stanowiło dominującego punktu w pomieszczeniu.

Lustrzane dzieło sztuki w salonie

Lustro do salonu nie musi mieć tradycyjnych geometrycznych kształtów. Równie dobrze możemy postawić na intrygująca mozaikę albo finezyjnie przycięte wzory. Taki kolaż będzie wyjątkowa ozdobą nawiązująca do sztuki nowoczesnej. Wcale nie wymaga on od nas dużych nakładów finansowych. Wystarczy pomysł, ostry nóż do tapet i cienkie lustro na samoprzylepnej tkaninie.

Lustra do salonu loft

Kolejną inspiracją jest ściana w salonie całkowicie pokryta lustrami. Takie rozwiązanie jest kosztowne i odważne. Efekt wart jest jednak swojej ceny. Mankamentem jest na pewno utrzymanie ściany z luster w czystości. Ślady palców, kurz i smugi to coś, czego na pewno nie chcemy na niej widzieć.

Wielkie lustra paradoksalnie świetnie sprawdzają się w loftach. Szerokie i wysokie ściany są fantastyczną przestrzenią do ekspozycji zarówno prostych, jak i nietypowych luster. W lofcie pięknie będzie wyglądać lustro w stylu glamour. Masywne, bogato zdobione, wykończone kryształami – każde z nich znajdzie tu swoje miejsce.

We wnętrzach glamour oraz pinup możemy zastosować lustra z dodatkowym oświetleniem w postaci żarówek. Podświetlane lustra są typowym rozwiązaniem w łazienkach. Coraz częściej projektanci wnętrz przenoszą je również do salonów. Dzięki podświetleniu salonowego lustra uzyskujemy kolejne źródło subtelnego światła. Możemy je wykorzystywać aby stworzyć intymny klimat na randkę lub do wspólnego oglądania filmów.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*