Najdroższa moneta w Polsce do kupienia na aukcji 30 listopada!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Najdroższa moneta w Polsce do kupienia na aukcji 30 listopada!
Lifestyle

Pięćdziesięciodukatówka pochodzi z czasów panowania króla Zygmunta III Wazy i jest jednym z najwspanialszych zabytków polskiego mennictwa.

Legendarna moneta trafi na prestiżową aukcję numizmatyków w DESA Unicum i będzie otwierać wieczór licytacji. Wartość monety z 1621 roku wyceniono na 2.8 miliona złotych. 50 koronnych dukatów jest bogato zdobione i starannie wycenione. Autorem pamiątkowej monety jest rytownik i medalier Samuel Ammon, który monetę wykonał prawdopodobnie w ramach uczczenia zwycięstwa nad Turkami w bitwie pod Chocimiem w 1621 roku. Historyczna moneta z początku XVII wieku to niejedyny antyk, który można kupić podczas aukcji 30 listopada.

Jakie zabytki pojawią się na aukcji?

Największy dom aukcyjny w Polsce przygotował długa listę monet, które będzie można wylicytować pod koniec listopada. Na aukcji pojawi się między innymi unikatowa czterodukatówka z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku. W zbiorach muzealnych istnieją tylko dwa odnotowane egzemplarze tej monety, a jej cenę szacuje się na pół miliona złotych. Na liście zabytków do wylicytowania znajdzie się również dwuzłotówka z 1771 roku czy półtalar medalowy koronny Władysława IV. Szczegóły dotyczące aukcji można znaleźć na stronie domu aukcyjnego DESA Unicum.

Fot. 3D Animation Production Company/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*