Odwieczny dylemat: mucha czy krawat?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Odwieczny dylemat: mucha czy krawat?
Fashion

Oba elementy męskiego ubioru uchodzą za eleganckie. Modny gentleman, gdy chce się odpowiednio przygotować na specjalną okazję, musi się zdecydować na muchę lub krawat. Każda z opcji prezentuje nieco inny rodzaj wytworności. Który dodatek do garnituru wybrać, by prezentować się odpowiednio do sytuacji?

Powrót muchy do łask

Ponowna popularność muchy w niektórych stylizacjach, chociażby ślubnych, jest zjawiskiem dość świeżej daty. Jej powrót do łask ma ledwie kilka lat. Przewagę wciąż jeszcze posiada krawat, który jest w dalszym ciągu częściej wybierany.

Co przemawia na rzecz wyboru krawata kosztem muchy?

Krawat jest łatwiejszy w doborze do różnych rodzajów eleganckiego ubioru. Nie ma większego znaczenia, do jakiego rodzaju garnituru chcemy go dopasować. 

Mucha nie nadaje się dla każdego

Charakterystyczne dla muchy jest to, że poszerza wizualnie twarz i dlatego nie każdy powinien się na nią decydować. Uważać powinny szczególnie osoby nieco grubsze. Jeśli już wybierają takie rozwiązanie, to mucha powinna być możliwie duża i założona do szerokiego kołnierza.

Kiedy założyć krawat?

Bywają sytuacje, w których zdecydowanie się na krawat lub muchę może mieć charakter wymienny. Każdy wybór będzie dobry, jeśli tylko zadbamy o szczegóły. Okazje, na które zdecydowanie warto założyć krawat? Oto kilka z nich:

  • randka – z pewnością krawat nie będzie dobrym wyborem na pierwsze niezobowiązujące spotkanie przy kawie lub na spacer, ale sprawdzi się, gdy sytuacja dojrzeje do tego, żeby zabrać wybrankę do teatru albo opery lub gdy kolacja ma charakter rocznicowy, czy odbywa się w luksusowych okolicznościach. Wtedy dobrze dobrany do garnituru krawat będzie elementem podkreślającym męskość i status, o co przecież chodzi;
  • spotkanie biznesowe – również w tym przypadku trzeba rozpoznać dress code, bo nie każde spotkanie biznesowe musi odbywać się w eleganckim stroju; zwykle to szykowny ubiór, dopracowany przez ciekawy krawat, jest jednym z atrybutów biznesmena;
  • przyjęcie o nieformalnym charakterze – krawat można dobrać do garnituru w różnych kolorach i o zróżnicowanym deseniu, stąd też dobierzemy go bez problemu właśnie na mniej formalne przyjęcie czy wieczorną kolację

Jakie wzory krawatów wybierać?

Popularność tego dodatku sprawia, że rynek oferuje bardzo dużą różnorodność produktów, spośród których trzeba wybrać. Jak zrobić to z dobrym smakiem? 

Evergreeny wśród krawatów

Eleganckie krawaty charakteryzuje najczęściej stonowany, niemal niewidoczny wzór i dobry materiał, z którego dodatek został wykonany. Elegancję tworzy się też poprzez akcentowanie kontrastu między barwą krawatu a kolorem koszuli – pomocny w takiej sytuacji jest model gładki i czerwony. Zawsze szykowne jest połączenie klasycznej białej koszuli z czarnym, bordowym lub granatowym krawatem. 

Krawaty na mniej formalne okazje

Krawat jest na tyle uniwersalny, że można go dobierać do stroju według różnych kluczy. Można wybierać egzemplarze okolicznościowe (np. świąteczne) czy nawiązujące do hobby (np. z delikatnym motywem z ulubionej serii filmowej). Wąski śledzik chętnie wybierany jest do garniturów o kroju slim. 

Kiedy zdecydować się na muchę?

Mucha w szczególności pasuje do bardzo eleganckich okazji i stylowych ubiorów. Niektóre z nich zawierają w sobie element retro. Mowa przede wszystkim o noszeniu jej wraz z:

  • kamizelką,
  • smokingiem,
  • frakiem,
  • szelkami,
  • elegancką poszetką (dobraną pod kolor).

Jakie muchy wybierać?

Najczęściej do kamizelek lub szelek i poszetki doradza się wybór wzorzystej muchy, która będzie dowodem dobrego gustu. W ten sposób zamanifestujemy też własne wyczucie stylu i podążanie za modą. Frak lub smoking kochają elegancję i taką też muchę trzeba do nich założyć. Na formalne spotkania wybiera się tylko dodatki w dwóch kolorach:

  • białą muchę z tkaniny bawełnianej zakładamy do fraka,
  • czarną muchę zestawiamy ze smokingiem – musi być do niego dobrana odcieniem i połyskiem.

Codzienne stylizacje nie tworzą takich ograniczeń. Można więc postawić na groszki, prążki lub ciekawy print, ale z zachowaniem powagi i dobrego smaku. Popularnym wyborem jest też mucha w kolorze bordowym.

Fot. Laura Garcia/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*