Co skrywa w sobie Pałac Potockich?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co skrywa w sobie Pałac Potockich?
Podróże

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kraków to duże miasto. Znajduje się w nim wiele miejsc kultury, do których mieszkańcy czy przyjezdni mogą się udać, aby wziąć udział w licznych wydarzeniach. Mimo że każda z tych placówek jest wyjątkowa, na krakowskiej mapie przebija się jedna – Pałac Potockich. Czym jest, jak powstał i co się w nim znajduje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Pałac Potockich – o jego historii słów kilka

Pałac Potockich (zwany również Pałacem Zbaraskich) to połączenie dwóch kamienic, które od lat usytuowane są w ścisłym centrum Krakowa. Dokładny adres tego kultowego miejsca to Rynek Główny 20. Kiedy powstała ta znakomita budowla? Już w XVI wieku. Należała wówczas do rodziny Firlejów. W późniejszych latach przekazywana była kolejnym zamożnym rodom, które dumnie zamieszkiwały mury kamienicy. Miejsce to przez lata ulegało zmianom. Na finalny kształt wpływ miała II Wojna Światowa, która odcisnęła na budowli piętno. Nie pozostawiając zabytku obojętnie, władze Krakowa postanowiły tchnąć w niego ducha. Nie byle jakiego, bo ducha kultury. Mimo że pałac ma wystrój barokowy, będąc dziś kulturalnym sercem Krakowa, nie nawiązuje wydarzeniami wyłącznie do przeszłości. Odbywają się w nim różnego rodzaju wydarzenia łączące świat intermediów, sztuki i kultury różnych epok.

Fot.: elements.envato.com / AnnaStills

Wśród licznych eventów na uwagę zasługują przede wszystkim wydarzenia literackie w Krakowie. To różnego rodzaju spotkania autorskie z twórcami beletrystyki, książek kulinarnych, turystycznych, muzycznych czy kulturalnych. Widzami tego, co dzieje się w Pałacu Potockich, są nie tylko osoby dojrzałe. Chętnie pojawiają się tam również dzieci pod opieką osób dorosłych. Dla najmłodszych zabytkowa kamienica również oferuje liczne atrakcje. W budynku na co dzień pracują ludzie z różnych środowisk, których łączy zamiłowanie do estetyki, sztuki i piękna. 

Warto zaznaczyć, że krakowska, zabytkowa kamienica daje szansę miejscowym stypendystom oraz miejscowym artystom do zaprezentowania swoich dzieł. Wnętrza Pałacu pozwalają także na organizację spotkań osób związanych z innymi wydarzeniami kulturalnymi odbywającymi się w dawnej stolicy Polski. Dzięki temu każdy, kto czuje zarówno zawodową, jak i rozrywkową czy edukacyjną chęć obcowania z kulturą, jest mile widziany w murach tego zabytkowego miejsca. Oferuje ono nie tylko wydarzenia literackie w Krakowie, ale także liczne spotkania muzyczne czy teatralne.

Muzyka, wystawy i konferencje w Pałacu Zbaraskich

Dzięki temu, że Pałac Potockich tętni dziś życiem, poza bogatą ofertą literacką jest otwarty także dla miłośników muzyki. Ci mogą skorzystać z licznych koncertów jazzowych czy alternatywnych. Każdy znajdzie coś dla siebie. W zabytkowym budynku jest także miejsce na wystawy i konferencje. Odwiedzenie pałacu to nie tylko okazja do wzięcia udziału w ciekawym wydarzeniu, ale również wyjątkowa szansa na poznanie kultury i historii Polski. Kalendarz wszystkich wydarzeń organizowanych w Pałacu Potockich dostępny jest na stronie internetowej zabytku. Jest on regularnie aktualizowany o nowe wpisy. Nie czekaj i już dziś zechciej poznać część Krakowa, skrywającą w sobie samo piękno.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / RossHelen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*