Oświetlenie do eleganckich wnętrz – polecane rozwiązania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Oświetlenie do eleganckich wnętrz – polecane rozwiązania
Architektura & design

Artykuł sponsorowany

Urządzenie wytwornego pomieszczenia w eleganckim stylu, to wbrew pozorom luksus, na który możemy sobie spokojnie pozwolić. Wystarczy poznać kilka praktycznych rozwiązań i cech stylu, który sobie wymarzyliśmy. Zapewnią nam to nie tylko odpowiednie kolory i faktury ścian, meble, czy dodatki, ale także odpowiednie oświetlenie. Jakie lampy będą najlepsze do wykwintnego wnętrza?  Wiele inspiracji i pomysłów z najnowszymi trendami znajdziemy w katalogach i na blogach oraz w sklepach internetowych.

Typy oświetlenia

Projektując przestrzeń pomieszczenia, warto od razu pomyśleć, jakie oświetlenie będzie do niego konieczne. Podstawowym typem oświetlenia będą lampy sufitowe, które mogą być zarówno wiszące, np. z wytwornym abażurem, albo być przylegające, jak eleganckie plafony wykonane z drewna. Jednak oprócz oświetlenia sufitowego istnieje wiele innych rozwiązań! Do takich należą kinkiety ścienne, które nadadzą niepowtarzalny, wytworny klimat pomieszczeniu. Warto również postawić na dodatkowe oświetlenie, które pozwoli doświetlić poszczególne fragmenty pomieszczenia, a także będą pięknymi ozdobami – będą to różnego rodzaju lampy stojące i stołowe. Jakie cechy powinny wyróżniać wszystkie te typy oświetlenia, aby nadawały wnętrzu elegancji?

Klasyczna kolorystyka

Wybierając jakąkolwiek z lamp do eleganckiego pomieszczenia, powinniśmy postawić na ich klasyczną kolorystykę, a do takiej z pewnością należy złoto, srebro, antyczne złoto oraz miedź. Dobór właściwego koloru zależeć będzie od barw, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Warto również dodać, że jeśli zdecydujemy się na lampy np. w złotym kolorze, warto utrzymać spójność kolorystyczną w dobieranych dodatkach. Unikajmy też przesadnie sztucznych rozwiązań, czyli złota i srebra wyglądającego nienaturalnie, ze zbyt dużym połyskiem, albo wyglądającym na tani materiał, ponieważ zamierzony efekt nadania elegancji pomieszczeniu będzie odwrotnym – spowoduje to poczucie kiczu. Do klasycznej kolorystyki należy również kolor czarny, który niejako jest pomijany w eleganckich pomieszczeniach, ponieważ wydaje się zbyt mało “luksusowy”. Świetnym rozwiązaniem do wytwornego wnętrza będą np. czarne żyrandole.

Styl glamour

Jeśli chcemy pozwolić sobie na dozę prawdziwego luksusu, powinniśmy postawić na styl glamour. Kolory, stylizowane meble, drogie materiały (np. marmur) i charakterystyczne dodatki, to cztery najważniejsze cechy stylu glamour. W przypadku oświetlenia będą to przede wszystkim różnego rodzaju lampy wiszące, kinkiety, a także plafony, które zrobione są z kryształów. Nie tylko pięknie odbijają światło w pomieszczeniu, ale nadają mu także bardzo wykwintny charakter, nie przytłaczając przestrzeni, lecz powodując poczucie lekkości. W oświetleniu glamour możemy znaleźć również piękne lampy z abażurami w różnych kolorach, które wykonane są z weluru lub półprzezroczystego, marszczonego materiału. 

Jeśli zatem projektujesz wnętrze pomieszczenia i chcesz nadać mu elegancki charakter, pamiętaj o właściwym wyborze oświetlenia. Możesz wybrać każdy rodzaj lamp, jednak powinny być one w klasycznych kolorach złota, srebra lub czerni, albo być wykonane z luksusowych materiałów. Stylem, który możesz wykorzystać jako inspirację, jest styl glamour i charakterystyczne dla niego lampy z kryształami oraz wykwintne abażury. Odważnym, ale równie eleganckim rozwiązaniem będzie postawienie na oświetlenie artystyczne, a więc dla prawdziwych koneserów i mecenasów sztuki.

Zdjęcie główne: LUGOSTOCK/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*