Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz?
Architektura & design

Urządzasz swój nowy dom? A może planujesz gruntowny remont obecnego? W obu sytuacjach warto skorzystać z usług projektanta wnętrz. Sprawdź, jak znaleźć projektanta, który jest dobry w tym, co robi.

Projektowanie wnętrz – kiedy warto zostawić je fachowcom?

Osoby decydujące się na zmianę miejsca zamieszkania coraz częściej zatrudniają projektanta wnętrz i do nowego domu wprowadzają się dopiero, gdy zostanie on urządzony w całości. Oczywiście nie wszyscy korzystają z usług projektanta wnętrz. Wolisz urządzić swój dom samodzielnie? To doskonały pomysł i, nie ukrywajmy, spora oszczędność, jeśli masz na to odpowiednio dużo czasu. Kiedy jednak warto zatrudnić projektanta wnętrz?

  • Kiedy chcesz urządzić dom w konkretnym stylu, ale nie znasz się biegle na aranżacji wnętrz. Jeśli dom nie ma być zlepkiem przedmiotów, które spodobały się domownikom, ale ma wpisywać się w określony styl lub style (w końcu różne pomieszczenia można urządzić w różnych stylach) i mieć niepowtarzalny charakter.
  • Jeśli nie masz czasu na szukanie farb, płytek, mebli i artykułów dekoracyjnych – korzystając z usługi projektanta wnętrz, możesz wykupić opcję nie tylko samego projektu, ale też nadzoru jego wykonania. Taka kompleksowa usługa projektanta wnętrz to duże ułatwienie dla zabieganych osób. Jej koszt jest oczywiście znacznie wyższy niż na przykład samego projektu koncepcyjnego (zobrazowanie wnętrz po realizacji projektu), jednak jest zdecydowanie wart rozważenia.
  • Jeśli po prostu nie lubisz remontów i chaosu, który się z nimi wiąże.

Projektant wnętrz – jak wybrać dobrego?

Zastanawiasz się, jak wybrać dobrego projektanta wnętrz? To zadanie może przysporzyć nam wiele problemów, jeśli nie przemyślimy dobrze kilku kwestii. Zanim zatrudnisz projektanta wnętrz, zastanów się:

  • jaki rodzaj usługi potrzebujesz? Czy wystarczy Ci projekt koncepcyjny, czy może potrzebujesz osoby, która będzie też nadzorować realizację projektu?
  • czy potrzebujesz projektanta wnętrz na miejscu, czy wystarczy kontakt telefoniczny lub online?
  • w jakim stylu chcesz urządzić swój dom? Czy potrzebujesz pomocy w doborze stylu?
  • jaki budżet możesz przeznaczyć na wynagrodzenie projektanta wnętrz oraz na zakup potrzebnych materiałów i mebli?

Od odpowiedzi na powyższe pytania zależy wybór projektanta. Nie każdy przygotuje aranżację w konkretnym stylu. Niektórzy projektanci specjalizują się w wybranym stylu, inni nie zgadzają się na nadzorowanie realizacji projektu. Dlatego przed rozpoczęciem researchu, warto przemyśleć, czego konkretnie oczekujemy.

Dobry projektant wnętrz – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wbrew pozorom to nie wykształcenie jest pierwszą kwestią, którą powinniśmy sprawdzić na etapie weryfikacji umiejętności projektanta wnętrz.

Posiadanie kierunkowego wykształcenia jest oczywiście istotne, jednak ważniejsze jest doświadczenie. Tylko projektant z doświadczeniem może pokazać portfolio, na podstawie którego ocenimy, czy estetyka jego projektów do nas przemawia. Niestety nie będziemy tego w stanie ocenić u osoby, która poszukuje dopiero pierwszych zleceń.

Czy warto korzystać z rekomendacji znajomych? Oczywiście, jednak nawet w takim przypadku rzetelnie przejrzyjmy portfolio projektanta i szczerze porozmawiajmy z nim o naszych oczekiwaniach.

Zdj. główne: Austin Distel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*