Pomysły na oświetlenie salonu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pomysły na oświetlenie salonu
Architektura & design

Artykuł sponsorowany

Światło bywa ostatnim elementem wykończenia, nie warto jednak traktować go po macoszemu, ponieważ w istotny sposób wpływa na odbiór całej aranżacji. Odpowiednio dobrane oświetlenie może pomóc Ci wydobyć najlepsze cechy Twojego wystroju i z pewnością będzie sprzyjać budowaniu domowej, romantycznej lub imprezowej atmosfery, kiedy będziesz tego potrzebować.

Jakie światła powinny znaleźć się w salonie?

Salon, nazywany również pokojem dziennym, to miejsce, w którym razem z domownikami będziecie spędzać najwięcej czasu. Musi więc pełnić on najwięcej funkcji! Bardzo często będzie służył za jadalnię, pokój rozrywki, miejsce relaksu, ale również spotkań ze znajomymi, rodzinnych rozmów czy romantycznych randek. Może być również pomieszczeniem pełniącym rolę gabinetu, biura czy miejsca pracy, siłowni, kiedy będziesz chciał poćwiczyć i pokoju nauki, kiedy Twoje dziecko zacznie powtarzać materiał przed sprawdzianem. Pełniąc tak wiele funkcji, salon po prostu musi mieć dobre oświetlenie. Planując je, weź pod uwagę, jak wiele ról może pełnić to jedno pomieszczenie i zadbaj o kilka rodzajów lamp – oświetlenie górne (główne), boczne kinkiety o przyćmionym świetle, ledy lub diody pozostawiające pokój w półmroku, a także lampki stołowe. 

Zastanawiasz się, po co to wszystko? W ciągu dnia nie potrzebujesz sztucznego światła, jednak wieczorem (który w Polsce może nadejść dość szybko – zwłaszcza między późną jesienią a przedwiośniem) przyda Ci się porządne oświetlenie. Górne, główne światło będzie zapewniać Ci warunki niemal jak w czasie dnia – będziesz więc w stanie przy nim pracować, uczyć się czy choćby czytać książkę. Tak ostre światło nie jest jednak potrzebne ani zdrowe, jeśli nie będziesz intensywnie używać wzroku – z tego powodu na spotkanie ze znajomymi, rodzinną kolację czy randkę zdecydowanie lepiej wybrać delikatne lampy. Mogą nimi być kinkiety, które zapewnią Ci świetną atmosferę i delikatnie zbudują nastrój, bez rażenia po oczach. Z kolei ledy albo diody genialnie sprawdzą się podczas nocy filmowej czy imprezy, którą organizujesz w swoim domu. A podczas rodzinnego oglądania telewizji, wieczornego treningu czy wykonywaniu codziennych obowiązków idealne będą lampki stołowe, które rozproszą ciemność wokół Twojego stanowiska pracy lub nieco odciążą Twój wzrok podczas korzystania z urządzeń z ekranami.

Zadbaj o spójność aranżacji

Może wydaje Ci się, że „oświetlenie to tylko oświetlenie” i nie ma żadnej potrzeby przejmować się designem lamp czy żyrandoli. Jesteś w błędzie! Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów (zwłaszcza w porównaniu do przestrzeni, jaką zajmują ściany czy meble), lampy naprawdę przyciągają wzrok i mogą zadecydować o estetycznym efekcie Twojej aranżacji. Zadbaj więc, by pasowały do wybranego przez Ciebie stylu – postaw na dodatek, który uczyni zaprojektowane przez Ciebie wnętrzne idealnym, zamiast zaburzać jego estetyczną kompozycję. Sprawdź dostępne lampy na mlamp.pl i wybierz modele, które najlepiej odzwierciedlą atmosferę Twoich pomieszczeń. Nie zapomnij również zadbać o żarówki emitujące odpowiednie światło – do oświetlenia głównego i tego, którego zadaniem będzie Tworzenie atmosfery najlepiej jest zdecydować się na ciepłe, żółte światło.

Fot.: Krystal Black/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*