Ponadczasowa biżuteria, którą założysz do każdej stylizacji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ponadczasowa biżuteria, którą założysz do każdej stylizacji
Fashion

Biżuteria od wieków towarzyszy ludziom. Bywała symbolem zniewolenia, statusu społecznego i władzy. Określała także tożsamość kulturową, pokazując przynależność właścicieli do określonych grup społecznych, religijnych lub politycznych. Biżuteria ma charakter ponadczasowy. Jaką więc nosić, by pasowała do Twoich stylizacji?

Złoto i srebro – moda na klasykę nie przemija

Jeśli lubisz klasyczny styl, biżuteria damska ma wiele do zaoferowania. Proste łańcuszki, cienkie bransoletki czy klasyczne zegarki nigdy nie wyjdą z mody. Biżuteria srebrna damska sprawdzi się w przypadku większości strojów, zarówno na co dzień, jak i na większe okazje. 

Ważne jest tylko to, aby nie przesadzić z jej ilością. Bransoletka, pierścionek, kolczyki i łańcuszek to zdecydowanie za dużo  –  dobierając biżuterię, najbezpieczniej jest decydować się na maksymalnie dwa rodzaje ozdób. Jeśli nie jesteś entuzjastką srebra, złota biżuteria sprawdzi się u Ciebie w podobny sposób. Staraj się unikać mieszania tych dwóch kolorów w jednej stylizacji. 

Biżuteria  –  odbicie Twojej osobowości

Ciekawym rodzajem ozdób jest biżuteria o specjalnym znaczeniu lub zastosowaniu, na przykład biżuteria artystyczna. Naszyjniki w stylu etno czy bransoletki z określonym motywem często wyrażają przekonania właścicielki. 

Ponadto biżuteria często przypomina osobie, która ją nosi, o wartościach, którymi zamierza się kierować w życiu i o tym, co jest dla niej ważne (może to być na przykład krzyż u katolików lub zwierzęcy czy kwiatowy motyw u szeptuch). W takich wypadkach dopasowanie do stroju odgrywa drugorzędną rolę. Sam styl ubioru też zazwyczaj jest podobny do biżuterii. Strój, podobnie jak dodatki, stanowi ekspresję Twoich uczuć i osobowości.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku biżuterii handmade  –  neutralne kolory (zwłaszcza przy biżuterii drewnianej) lub okoliczności otrzymania sprawiają, że jest ona częścią Ciebie. A skoro kolczyki czy bransoletka pasują do Ciebie, będą też naturalnie dopasowywać się do Twoich strojów.

Pobierz kod osadzania

Talizmany i pamiątki

Specyficznym i wyjątkowym rodzajem biżuterii są pamiątki rodzinne. Często jest to biżuteria na zamówienie, na przykład zegarki z herbem rodzinnym lub medaliony ze zdjęciami. Takie dzieła, wykonane z kunsztem i starannością, by mogły służyć przez lata, z pewnością mają charakter uniwersalny i mogą być noszone do każdego stroju. Przywołują na myśl historię i przodków, a takie refleksje nie wymagają dress code’u.

Nie inaczej jest w przypadku talizmanów  –  jeśli wierzysz w energię przyrody i moc, jakiej mogą udzielać jej poszczególne części, z pewnością nie jest Ci obca biżuteria z kamieni naturalnych. Jeśli malachit, rodonit, kwarc czy jaspis jest czymś, co pomaga Ci w codziennym funkcjonowaniu i znalezieniu równowagi wewnętrznej  –  nie wahaj się korzystać z takiej biżuterii. 

Siła zaklęta w kamieniu, który z artyzmem został umieszczony w Twojej bransoletce lub na pierścionku, to zdecydowanie coś, co warto mieć przy sobie. Biżuteria z kamieni naturalnych dodaje uroku właścicielce i otacza ją aurą tajemniczości. Z pewnością dopasuje się do większości Twoich strojów.

Postaw na uniwersalność

Większość rodzajów biżuterii jest ponadczasowa i uniwersalna. Wynika to z kilku czynników. Pierwszym z nich może być uniwersalny charakter, który pasuje do większości strojów noszonych zarówno na co dzień, jak i na bardziej formalne okazje. Właśnie takim typem dodatków jest srebrna i złota biżuteria, którą można dopasowywać w sposób dowolny do większości stylizacji.

Innym ważnym czynnikiem świadczącym o uniwersalności biżuterii może być jej ekspresja. Dodatki często wyrażają konkretne wartości właścicielki. Nie robią tego w odosobnieniu, gdyż za większością przekonań idzie konkretny styl ubioru, jaki jest preferowany przez poszczególne grupy. Zazwyczaj styl ubioru i dodatków jest podobny, co umożliwia wiele dopasowań.

O uniwersalności biżuterii może też świadczyć jej wartość sentymentalna lub zastosowanie. Jeśli nosisz rodzinne pamiątki, amulety czy talizmany, kwestia stroju zazwyczaj staje się drugorzędna. Tak długo jak pamiętasz przy zakupach, że zarówno biżuteria, jak i stylizacje mają wyrażać Ciebie, nie będziesz miała problemów z tworzeniem uniwersalnych połączeń między nimi.

Zdjęcie główne: Syda Productions/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*