Thermomix – czy jest wart swojej ceny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Thermomix – czy jest wart swojej ceny?
Technologie

Thermomix to urządzenie, które w ostatnich latach w Polsce jest prawdziwym hitem. Wiele osób zastanawia się czy cena sprzętu nie jest zawyżona?

Obecnie bardzo modne stało się posiadanie Thermomixa. Wielofunkcyjne urządzenie można znaleźć w wielu kuchniach. Nie jest to jednak tanie urządzenie – kosztuje około 5 tys. zł. Czy sprzęt jest faktycznie tyle warty? Czy cena jest bardziej związana z modą niż jakością? 

Thermomix co to takiego?

W Europie Thermomixy są znane od kilkudziesięciu lat, jednak w Polsce trend na posiadanie tych sprzętów pojawił się stosunkowo niedawno. Jest to urządzenie, które gotuje, podpieka, smaży, mieli, blenduje, ugniata, miksuje, ubija, sieka itp. W misce miksującej i podstawie mieści się też waga, dzięki czemu gotując, wiemy, ile składników dodaliśmy.  Urządzenie posiada też dodatkowy koszyk do gotowania ziemniaków czy pojemnik do gotowania na parze.

Cechą wyróżniającą Thermomix jest bez wątpienia ekran, na którym wyświetlają się przepisy. Wbudowany moduł wi-fi pozwala łączyć się z internetem i mieć dostęp do wielu przepisów, w których krok po kroku jest pokazywane, jak przygotować wybrane danie. 

Thermomix – wiele urządzeń w jednym

Plusem urządzenia jest to, że łączy wiele różnych urządzeń w jednym. Mając Thermomixa niepotrzebny jest mikser, blender, parowar, szybkowar, młynek do kawy, urządzenie do gotowania ryżu, wolnowar i wiele innych. Najnowsze sprzęty mają też opcję fermentowania czy czajnika. Gotując w nim nie trzeba też brudzić wielu naczyń, jak w przypadku standardowego przygotowywania potraw. Poza tym jest to oszczędność miejsca – nie trzeba trzymać w szafkach wszystkich sprzętów. 

W najnowszym urządzeniu – TM6 – jest nawet opcja planowania menu i zakupów na tydzień.

Wady urządzenia

Urządzenie ma dość małą misę – 2,2 litra. Dla większej rodziny jest to bez wątpienia spory problem, szczególnie jeśli gotuje się na kilka dni. Trzeba też liczyć się z tym, że podczas siekania kawałki mogą nie być równe, co dla niektórych może być problematyczne. Chcąc korzystać z platformy cookidoo z przepisami – trzeba płacić abonament. Wiele osób się na to decyduje, chcąc mieć dostęp do coraz to nowszych przepisów. 

Czy warto?

Thermomix jest na pewno przydatnym urządzeniem, które pozwoli na ugotowanie smacznych i wymyślnych dań nawet tym osobom, które nie odnajdują się w kuchni. Poza tym, jeśli zamierzamy kupić inne sprzęty (np. blender, mikser, parowar itp.), to sumując ten wydatek może się okazać, że jest on zbliżony bądź równy z ceną Thermomixa. 

Jeśli ktoś lubi gotować bądź chciałby zacząć, to na pewno sprzęt się przyda. Z kolei w przypadku większych rodzin warto rozważyć inne urządzenia wielofunkcyjne, gdzie będzie większa misa i nie trzeba będzie dwa razy robić tego samego. Thermomix jest też przydatnym sprzętem, jeśli w domu są małe dzieci i nie mamy czasu na długie i skomplikowane gotowanie. Do tego urządzenie ma opcję rozszerzania diety dla maluszka, przez co rodzic dostaje gotowe i szybkie przepisy.

Zdj. główne: oldelpachot/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*