Wealth management – na czym polega?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wealth management – na czym polega?
Lifestyle

W dobie kryzysu kwestia racjonalnego zarządzania posiadanymi dobrami staje się kluczowa dla podtrzymania swojego statusu majątkowego. W prowadzeniu tego typu działań wspierać nas może doradca wealth management. Czym jest ta stosunkowo nowa usługa?

Wealth management, czyli co?

Wealth management jest to usługa całościowego zarządzania majątkiem przewidziana zarówno dla osób fizycznych, jak i dla inwestorów instytucjonalnych. Skierowana jest – z oczywistych względów – do klientów bardzo zamożnych. Tego typu oferty w obecnej chwili najczęściej oferują banki, ale także inne instytucje, m.in.: towarzystwa ubezpieczeniowe, domy maklerskie, kancelarie prawne czy inne niezależne firmy. Wealth management jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów, którzy dysponują dużymi zasobami nie tylko w postaci oszczędności, ale także aktywami trwałymi, np. nieruchomościami. Potrzebują oni zdecydowanie szerszego zakresu doradztwa i bardziej zaawansowanych usług niż te, które proponowane są standardowo przez banki czy inne instytucje finansowe. To właśnie z myślą o nich tworzone są indywidualne oferty kompleksowo realizujące usługi bankowo-finansowe.

Czym zajmuje się doradca wealth management?

Doradcy i specjaliści wealth management skupieni są na całościowej obsłudze klienta obejmującej różne aspekty. Podążając za Encyklopedią zarządzania, są oni w stanie wspomóc klienta w zakresie:

  • bankowości prywatnej,
  • zarządzania portfelem instrumentów finansowych na zlecenie,
  • doradztwa inwestycyjnego,
  • inwestowania na rynku niepublicznym, poprzez tzw. fundusze alternatywne, w tym hedgingowe,
  • doradztwa niefinansowego (obrót nieruchomościami, inwestycje w dzieła sztuki itp.).

Specjaliści w tej dziedzinie mogą także udzielić wsparcia w kwestii planowania różnego typu ubezpieczeń oraz szeroko pojętego planowania majątkowego, ze szczególnym uwzględnieniem podatków i spadków.

Instytucje finansowe oferujące swoim klientom wealth management zatrudniają zróżnicowaną kadrę specjalistów z różnych dziedzin: finansów, ekonomii, prawa itd. Ich celem jest spełnienie wygórowanych oczekiwań klientów. Dlatego też działy zajmujące się tego rodzaju usługami mają za zadanie zaskoczyć swoich przyszłych odbiorców innowacyjnym i elastycznym podejściem do ich potrzeb. 

Killik & Co – Kilik Explains: What is Wealth Management?

Jakim majątkiem trzeba dysponować, aby móc skorzystać z usług wealth management?

Wealth management skierowany jest do osób fizycznych (i nie tylko), które chcą powierzyć w zarządzanie swój majątek o minimalnej wartości 1 mln USD. Wskazuje się jednak, że w większości przypadków jest to kwota bardzo umowna. W zależności od kraju, w którym oferowana jest usługa, jak i branży, w której działa dana osoba, kwoty powierzane w zarząd specjalistom tej dziedziny są zazwyczaj zdecydowanie wyższe i sięgają od kilku do kilkunastu milionów dolarów. W polskich warunkach kwoty majątku, które pozwalają na skorzystanie z usług wealth management, bywają zdecydowanie niższe. Nie jest to jednak reguła. Minimalny pułap w niektórych instytucjach wynosi jedyne (!) 100 tysięcy złotych, a w innych aż 5 milionów złotych. Jest to wynikiem tego, że polscy krezusi ciągle odbiegają pod względem zgromadzonych środków od swoich  zagranicznych odpowiedników. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ostatnich latach sytuacja ta zmienia się i w naszym kraju pojawia się coraz większa liczba osób dysponujących majątkiem kwalifikującym je do skorzystania z fachowego i kompleksowego wealth management.

Co jest istotą wealth management?

Wealth management jest usługą dla najzamożniejszych osób. Zazwyczaj zależy im nie tylko na pomnożeniu posiadanego kapitału, ale również jego zabezpieczeniu i często także na przekazaniu jego części na szczytne cele charytatywne. Dlatego też doradcy zajmujący się tego typu klientami mają przede wszystkim spełniać rolę konsultantów inwestycyjnych, którzy podpowiedzą jak bezpiecznie zainwestować i pomnożyć posiadany kapitał. W momentach kryzysowych zadaniem specjalisty wealth management jest maksymalne zabezpieczenie majątku. Zarządca pełni też często rolę pośrednika i doradcy w kwestii datków charytatywnych. 

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*