Tajemnica inskrypcji na obrazie Edwarda Muncha rozwiązana!

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Tajemnica inskrypcji na obrazie Edwarda Muncha rozwiązana!
Architektura & design

Odkryty w 1904 roku dopisek na jednym z oryginalnych obrazów „Krzyk” był przez lata uważany za akt wandalizmu wobec dzieła sztuki. Norwescy naukowcy ustalili kto jest jego autorem?

Podczas wystawy w Kopenhadze w 1904 roku zauważono inskrypcję napisaną ołówkiem na pierwszym z 4 obrazów Edwarda Muncha „Krzyk”. Napis głosił „(To) mógł namalować tylko szaleniec!”. Początkowo podejrzewano, że za napisem stoi jeden z surowych krytyków malarza, jednak udało się potwierdzić, że dopisek został wykonany przez samego twórcę „Krzyku”. Motywacją do jego wykonania miały być słowa jednego ze studentów malarza, który oskarżył go o problemy psychiczne.

Nowoczesna technologia

Kuratorka Norweskiego Muzeum Narodowego w Oslo Mai Britt Guleng będąca kierowniczką badań nad obrazem przyznała, że do przeprowadzenia specjalistycznych badań wykorzystano kamerę wykonującą obraz w podczerwieni, sztukę kaligrafii oraz mikroskop. „Krzyk” z 1893 roku będzie ponownie dostępny dla zwiedzających, gdy muzeum zostanie ponownie otwarte w 2022 roku.

Fot. Chesnot/Corbis News/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*