Zielony luksus, czyli najpiękniejsze i najdroższe kwiaty świata

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zielony luksus, czyli najpiękniejsze i najdroższe kwiaty świata
Lifestyle

Kwiaty to najbardziej naturalne i najcenniejsze piękno tego świata. Ich wartość w dużej mierze zależy od tego, jak rzadki jest dany okaz. Im rzadszy kwiat, tym więcej będzie kosztować. Przyjrzyjmy się niektórym z tych najpiękniejszych i najdroższych okazów.

Monstera adansonii variegata

Jej cena może sięgać 14 tysięcy złotych. Ta odmiana monstery to kąsek dla wysmakowanych kolekcjonerów i miłośników rzadkich okazów kwiatów doniczkowych. Roślina ma bardzo wysoką odporność na choroby i prawie nigdy nie pada ofiarą szkodników. Wyposażona jest w owalne i gładkie podziurawione liście budzące skojarzenia ze szwajcarskim serem. W warunkach domowych roślina nie zajmuje dużo miejsca, choć w naturalnym środowisku może sięgać 7–8 metrów.

Philodendron ilselmanii

Roślina o grubych, ciemnozielonych, skórzastych liściach zdobionych chaotycznie porozrzucanymi kreseczkami i cętkami. Cena ładnie wybarwionych roślin dochodzi do 6 tysięcy złotych. Jednak nawet jeśli stać Cię na roślinę o tak wygórowanej cenie, musisz się liczyć z trudnościami w jej znalezieniu. W sklepach jej nie uświadczysz, pomogą Ci jedynie portale aukcyjne, grupy na Facebooku i aplikacje do wymiany roślin. Jednym słowem, musisz liczyć na łut szczęścia.

Bananowiec abisyński Maurelli

Spośród roślin pokojowych żadna nie może się równać z bananowcem abisyńskim. Jego wielkie, ciekawie unoszące się ku górze liście imponują zarówno swoją masywnością, jak i zielonym zabarwieniem nabiegłym purpurą. Ta unikatowa palma słusznie uważana jest za jedną z najbardziej masywnych roślin, jakie można wprowadzić do wnętrza domu. Choć pielęgnacja bananowca do łatwych nie należy, warto w niego zainwestować przez wzgląd na walory estetyczne rośliny. Jego cena zaczyna się od 2,5 tysiąca złotych.

Trachycarpus fortunei

Kolejny pożądany okaz wśród miłośników roślin egzotycznych. W naturze drzewo posiada ogromne wachlarzowate liście i żyje ponad sto lat. Wariant pokojowy osiąga od 1 do 2,5 metra wysokości i nadaje wnętrzu wyrafinowania swoją urokliwą koroną. Szorstkowiec Fortunego ma głęboko wcięte wachlarzowate liście, które mogą osiągać 80 cm średnicy. Nawet w warunkach pokojowych korona drzewa przy właściwej pielęgnacji wygląda na gęstą i zdrową. To kolejna roślina, której nie znajdziesz w sklepach stacjonarnych. Szukaj jej na portalach aukcyjnych i w sklepach internetowych, jeśli oczywiście pozwala Ci na to kieszeń – zakup palmy to wydatek rzędu ponad 2 tysięcy złotych.

Szafran uprawny

Na liście najdroższych kwiatów świata nie może zabraknąć szafranu. Krokus uprawny ceniony jest nie za swoje piękno, lecz za to, co skrywa wewnątrz kwiatu. O wartości rośliny stanowi słupek z długą szyjką zakończony trójdzielnym pomarańczowym znamieniem. Wysuszone znamiona krokusa to najdroższa przyprawa na świecie. Pozyskanie jednego kilograma szafranu wymaga zużycia 160 000 kwiatów krokusa.

Orchidea „Złoto Kinabalu”

Ta prawdziwie szykowna orchidea należy do najdroższych i najrzadszych kwiatów na świecie. Została odkryta w 1987 roku i prawie zupełnie wyginęła. W związku z tym, że zalicza się do wymierających, a co za tym idzie chronionych gatunków, można ją dostać tylko na czarnym rynku.

Kwiat orchidei z parku narodowego Kinabalu na wyspie Borneo ma oryginalny kształt płatków. Żeby zobaczyć je na żywo, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – „Złoto Kinabalu” kwitnie co piętnaście lat i jakby tego było mało dość krótko – od kwietnia do maja.

Orchidea „Shenzhen Nongke”

Najdroższa orchidea na świecie, a także jeden z najdroższych kwiatów, jakie można kupić. Nazwana została na cześć grupy chińskich naukowców z ośrodka badawczego w Shenzhen, którzy prawie dziesięć lat pracowali nad jej wyhodowaniem. Od swoich współbraci roślina różni się jasnozielonym odcieniem płatków i kwiatami o jaskrawym środku.

To niezwykle kapryśna roślina – potrzeba pięciu lat, żeby rozwinęły się na niej pierwsze kwiaty, ale cierpliwość się opłaca. W 2005 roku roślina została sprzedana na aukcji anonimowemu miłośnikowi kwiatów, który zapłacił za nią ponad 200 tysięcy dolarów. Orchidea stała się tym samym najdroższym w historii kiedykolwiek kupionym kwiatem.

Zdjęcie główne: Paroli Galperti/REDA&CO/Universal Images Group/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*