Obróbka termiczna żywności – przydatne urządzenia

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Obróbka termiczna żywności – przydatne urządzenia
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Obróbka termiczna żywności to jedna z fundamentalnych części działania każdego lokalu gastronomicznego. Warto pamiętać, że wyróżniamy różne rodzaje obróbki chemicznej, a każda z nich wymaga innego sprzętu. Przedstawiamy najbardziej przydatne urządzenia do obróbki chemicznej.

Czym jest obróbka chemiczna?

Warto zacząć od tego, czym tak dokładnie jest obróbka chemiczna. Według definicji jest to nic innego jak poddanie żywności, zarówno półproduktów, jak i gotowej potrawy, wpływowi wysokiej temperatury. Dzięki temu żywność może zyskać określone walory, na przykład smak, zapach, wygląd, a także określoną konsystencję czy twardość. Ponadto obróbka termiczna ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo żywności. Jest to niezwykle ważne, ponieważ temperatury powyżej 70 stopni Celsjusza pozwalają wyeliminować niepożądane drobnoustroje i szkodliwą florę bakteryjną, na przykład bardzo niebezpieczne dla człowieka pałeczki Salmonelli z produktów odzwierzęcych.

Rodzaje obróbki termicznej

Warto zwrócić uwagę, że w gastronomii możemy wyróżnić kilka różnych rodzajów obróbki chemicznej, a co za tym idzie także różne urządzenia do obróbki termicznej.  

Jedną z najbardziej podstawowych metod obróbki termicznej jest gotowanie. Polega ono na poddaniu żywności działaniu gorącej wody lub pary o temperaturze około 100°C. Metoda ta znajduje zastosowanie między innymi w obróbce warzyw, owoców oraz mięs. Warto także zauważyć, że gotowanie na parze uchodzi za najzdrowszą formę obróbki termicznej. Jakie urządzenia są przydatne do gotowania? Przede wszystkim różnego rodzaju garnki, kotły gastronomiczne oraz cyrkulatory do sous-vide.

Kolejną popularną metodą obróbki termicznej jest smażenie, czyli wykorzystywanie rozgrzanego tłuszczu. Standardowo temperatura smażenia może wynosić od 130 do 220°C. Możesz jednak zdecydować się również na nieco smażenie bez tłuszczu, jednak wtedy temperatura powinna wynosić powyżej 250°C. Do smażenia zazwyczaj używa się różnego rodzaju patelni, woków oraz garnków.

Jeszcze inną metodą jest pieczenie. Tutaj nośnikiem ciepła jest gorące powietrze – suche lub z dodatkiem pary wodnej, a temperatura sięga kilkuset stopni Celsjusza. Do pieczenia możesz wykorzystać między innymi wielofunkcyjne piece gastronomiczne

Sprzęty przydatne do obróbki termicznej żywności w Twoim lokalu gastronomicznym znajdziesz na stronie smartgast.pl.  

Zdjęcie główne: pexels.com/iMin Technology

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*