10 najdroższych obrazów świata

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
10 najdroższych obrazów świata
Architektura & design

Miłośnicy sztuki są w stanie zapłacić gigantyczne sumy, aby stać się posiadaczem wymarzonego dzieła. Wspomniana lista zaczyna się od 450,3 miliona dolarów. Poznaj najdroższe obrazy na świecie!

Leonardo da Vinci, “Zbawiciel świata”

Ten obraz Leonarda da Vinci, namalowany w XVI wieku, często sprawdzany był przez ekspertów pod kątem autentyczności. Świat sztuki nadal ma wątpliwości, czy najdroższy obraz na świecie został rzeczywiście namalowany przez wybitnego malarza, czy przez jego ucznia. 

Wspomniane dzieło kupił, za pośrednictwem swojego Ministerstwa Kultury, książę Arabii Saudyjskiej, Jego Wysokość Szejk Mohammed bin Salman Al Saud. Początkowo obraz miał trafić do Luwru w Abu Zabi, jednak ostatecznie do tego nie doszło. Według Wall Street Journal podobno zatrzymano go na jachcie księcia i zarezerwowano do wystawienia w jego własnym przyszłym centrum kulturalnym w Al Ula.

Christie’s – Leonardo da Vinci’s 'Salvator Mundi’ | 2017 World Auction Record

Willem de Kooning, “Wymiana”

Namalowana przez malarza abstrakcyjnego, Willema de Kooninga, “Wymiana” była jednym z pierwszych dzieł pejzażowych. We wrześniu 2015 roku obraz został sprzedany Kennethowi Griffinowi, prezesowi funduszu hedgingowego Citadel za 300 milionów dolarów. Obecnie wypożyczono go Instytutowi Sztuki w Chicago. 

Paul Cezanne, “Gracze w karty”

Obraz został sprzedany prawdopodobnie za 250–300 milionów dolarów. Właścicielami dzieła została w 2011 roku rodzina królewska Kataru. Istnieją 4 inne obrazy zatytułowane tak samo, znajdują się w: Metropolitan Museum of Art, Musee d’Orsay, Courtauld i Barnes Foundation.

Paul Gauguin, “Nafea Faa Ipoipo”

Obraz został sprzedany za blisko 300 milionów dolarów. Namalował go w 1892 roku postimpresjonistyczny malarz Paul Gauguin. Przedstawia dwie kobiety z Tahiti, gdzie Gauguin spędził trochę czasu. Podobno dzieło sprzedano rodzinie królewskiej Kataru w 2014 roku.

Edward Munch, “Krzyk”

Obraz został sprzedany za 119,9 miliona dolarów w Sotheby, 2 maja 2012 roku. To dzieło sztuki stało się ważnym źródłem inspiracji dla ekspresjonistów na początku XX wieku. “Krzyk” jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obrazów wszechczasów. Dzieło wchodzi w skład kolekcji składającej się z 22 obrazów. Wszystkie reprezentowały niekonwencjonalne tematy z tamtego okresu.

Sotheby’s – How Edvard Munch’s The Scream Became an Icon

Jackson Pollock, “Numer 17 A”

Obraz osiągnął na aukcji cenę 200 milionów dolarów. Jackson Pollock to jeden z najsłynniejszych abstrakcyjnych ekspresjonistów wszechczasów. Dzieło sztuki “Numer 17 A” zostało zakupione w ramach umowy z Fundacją Davida Geffena i Kennetha Griffina, który kupił również “Wymianę”. Cała transakcja kosztowała go 500 milionów dolarów. 

Mark Rothko, “No. 6”

Obraz został namalowany w 1951 roku przez słynnego rosyjsko-amerykańskiego ekspresjonistę abstrakcyjnego Marka Rothko. Kupił go rosyjski miliarder Dmitrij Rybolovlev od Yves’a Bouviera, który był później sądzony z powodu fałszywego przedstawiania prac i zawyżania cen.

Pablo Picasso, “Les Femmes d’Alger” (Version “O”)

Obraz sprzedano za 179,4 miliona dolarów 11 maja 2015 roku. To jedno z najodważniejszych i najbardziej godnych podziwu dzieł Picassa z serii obrazów, które namalował w latach 1954–1955.

Amedeo Modigliani, “Nu couche”

Licytacja dzieła rozpoczęła się od 75 milionów dolarów, co już przekroczyło poprzedni rekord aukcji Modiglianiego, wynoszący 70,7 miliona dolarów. Ostatecznie obraz sprzedano za 170,4 miliona dolarów w Christie’s w 2015 roku, prywatnemu chińskiemu kolekcjonerowi Liu Yiqianowi. 

Pablo Picasso, “Młoda dziewczyna z koszem kwiatów”

Obraz był elementem kolekcji, sprzedanej po śmierci Davida i Peggy Rockefellerów. Zanim trafił do nich, należał do Gertrudy Stein. Po sprzedaży dzieło zostało wypożyczone do Musee D’Orsay do stycznia 2019 roku. Co ciekawe, “Chłopiec z fajką” Picassa został sprzedany za 100 milionów dolarów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*