Jak działa laser frakcyjny? To warto wiedzieć przed zabiegiem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak działa laser frakcyjny? To warto wiedzieć przed zabiegiem
Beauty

Laser frakcyjny jest dziś coraz częściej stosowanym narzędziem do walki ze zmarszczkami i bliznami potrądzikowymi. Jego działanie polega na wywoływaniu w skórze serii mikrouszkodzeń oddzielonych od siebie fragmentami zdrowej tkanki.

Laser frakcyjny – jak działa?

Główna różnica pomiędzy laserem tradycyjnym a frakcyjnym polega na powierzchni tkanki poddawanej terapii. Przy metodzie frakcyjnej wiązka lasera ulega rozproszeniu, jak gdyby przechodziła przez sito, obejmując jedynie punkty na powierzchni tkanki poddawanej terapii. Podczas zabiegu laser oddziałuje więc na ok. 20–25% leczonej powierzchni, tworząc mikroskopijne ubytki. Te mikrokolumny uszkodzeń tworzą stan zapalny, który pobudza fibroblasty zdrowej sąsiadującej tkanki do produkcji nowego kolagenu.

Laser frakcyjny – efekt

Efekty metody frakcyjnej zależą od rodzaju lasera, jakim wykonywany jest zabieg. Lasery frakcyjne dzielą się na ablacyjne i nieablacyjne. Światło lasera ablacyjnego wnika w głębokie warstwy skóry, gdzie jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Ulega ona natychmiastowemu podgrzaniu, a następnie odparowaniu, czemu towarzyszy uszkodzenie naskórka. 

Po zabiegu pojawiają się punktowe krwawienia, które potem zamieniają się w drobne strupki utrzymujące się od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Za to gdy już wszystko się zagoi, można podziwiać efekty oddziaływania lasera: skóra jest bardziej napięta i gładka, a jej koloryt wyrównany. 

Laser nieablacyjny oddziałuje na głębokie warstwy skóry dużo delikatniej, bez przerywania ciągłości naskórka. Ten rodzaj lasera jest mniej agresywny, nie „dziurawi” skóry, ale też nie daje takich efektów jak laser ablacyjny.

I jeden, i drugi laser ma zatem swoje plusy i minusy. Zabieg wykonywany ablacyjnym laserem frakcyjnym wymaga rekonwalescencji, za to efekty jego działania są widoczne już po pierwszym zabiegu. Z jego pomocą można się pozbyć głębokich zmarszczek i plam pigmentacyjnych, przebarwień potrądzikowych, blizn i rozstępów. 

Z kolei metoda nieablacyjna nie niesie ryzyka infekcji, nie wymaga rekonwalescencji, ale też nie przynosi szybkich efektów w postaci odmłodzenia skóry. Ten rodzaj fototermolizy polecany jest osobom poniżej 40. roku życia, które zaobserwowały u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry: utratę napięcia i drobne zmarszczki.

Zabieg laserem frakcyjnym – przebieg

Na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie można korzystać z solarium i kąpieli słonecznych. Nie należy też wykonywać peelingów chemicznych. Na trzy dni przed zabiegiem najlepiej zaprzestać chodzenia na basen i do sauny. Aby zapobiec powikłaniom kosmetolog może też zaaplikować preparaty o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Na dobę przed zabiegiem należy zrezygnować z używek, takich jak papierosy i alkohol.

Przed zabiegiem skóra jest oczyszczana i dezynfekowana. Oddziaływanie lasera odczuwane jest jako nieprzyjemne kłucie, ale czasem może zajść potrzeba wykonania znieczulenia. W takim przypadku lekarz lub kosmetolog nakłada dodatkowo środek znieczulający. Gdy maść zacznie działać, skóra poddawana jest działaniu lasera. Czas trwania procedury zależy od powierzchni skóry poddawanej terapii i wynosi od kilku minut do nawet godziny. Po zabiegu na skórę nakładana jest maska kojąca.

Zdjęcie główne: Anna Shvets/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*