Dlaczego warto pić kawę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Dlaczego warto pić kawę?
Lifestyle

Artykuł sponsorowany

Kawa, a właściwie zawarta w niej kofeina, od wieków znana jest jako substancja pobudzająca i przeciwdziałająca zasypianiu – a jednak jej właściwości prozdrowotne nie były szerzej znane, dopóki kilkadziesiąt lat temu nie pojawiły się pierwsze badania na ten temat. Dziś niemal wszyscy wiedzą już, że kawa nie tylko jest rozkoszą dla podniebienia, ale również ma pozytywny wpływ na organizm.

Ilość kofeiny przyjmowana z kawą

Nie każda kawa jest taka sama, a najlepiej pokazuje to właśnie ilość kofeiny zawarta w filiżankach różnych naparów. Punktem odniesienia dla zawartości kofeiny w kawach może być jej ilość w puszce napoju typu cola – około 45 mg – albo filiżance herbaty – od 45 mg do 65 mg. Klasyczna filiżanka czarnej kawy będzie zawierać od 80 mg do 120 mg kofeiny. Jeszcze więcej, bo aż 160 mg, znajdziesz w etiopskiej mokce albo arabice (tutaj nawet 175 mg do 185 mg). Niekwestionowanym zwycięzcą na zawartość kofeiny pozostaje jednak robusta, która zawiera aż 330 mg tej substancji w filiżance naparu. Warto zwrócić również uwagę na klasyczne espresso, które w niewielkiej objętości dostarcza 60 mg kofeiny. Jeśli Twoja ulubiona kawa nie pojawiła się w tym zestawieniu, koniecznie zapytaj o zawartość kofeiny w naparze z niej, kiedy odwiedzisz sklep z kawą.

Właściwości prozdrowotne kawy

Właściwości lecznicze i wspomagające prawidłowe funkcjonowanie organizmu w dużej mierze są powiązane z obecnością kofeiny w kawie. W farmacji substancja ta znalazła swoje zastosowanie w szeregu preparatów leczniczych – między innymi środkach przeciwbólowych, pobudzających czy przeciwmigrenowych. Warto przy tym wiedzieć, że uznawana dawka lecznicza wynosi około 200 mg kofeiny. A czy picie naparu zawierającego kofeinę też może prozdrowotnie wpływać na organizm? Odpowiedź brzmi: tak. Zaparzona kawa ziarnista wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, poprawia pamięć i koncentrację, redukuje stres, działa jak afrodyzjak, dzięki czemu poprawia potencję, zmniejsza ryzyko cukrzycy i depresji, optymalizuje krążenie krwi i przywraca jego prawidłowe parametry, a także chroni przed chorobą Parkinsona, wspiera spalanie tłuszczu i dostarcza organizmowi niezbędnych antyoksydantów.

Czy kawa jest dla każdego?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Mocno wpisuje się w tradycję i kulturę wielu państw, a w XXI wieku jest już tak rozpowszechniona, że pija się ją praktycznie w każdym miejscu na Ziemi. Nie istnieją też prawie żadne przeciwwskazania do spożywania tego napoju – można wśród nich wymienić jedynie poważne choroby przewodu pokarmowego, takie jak refluks, zespół jelita drażliwego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Tak więc kawa jest dla każdego i sprawdza się zarówno jako sposób na poranne pobudzenie, jak i napój na popołudnie spędzone w gronie przyjaciół. Doskonałym pomysłem jest także kawa na prezent – zwłaszcza, jeśli nie masz zbyt głębokich relacji z osobą obdarowywaną i potrzebujesz czegoś uniwersalnego.

Zdjęcie główne: pexels.com/Jason Villanueva

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*