Najczęstsze błędy przy zakupie żaluzji drewnianych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najczęstsze błędy przy zakupie żaluzji drewnianych
Architektura & design

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żaluzje drewniane są oryginalnym elementem ozdobnym naszego mieszkania, zapewniającym intymność i poczucie prywatności. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na ich wygląd, jak również na funkcjonalność i jakość. Jak uchronić się przed błędami w tej kwestii?

Dlaczego wymiary żaluzji drewnianych są tak ważne?

Do najczęstszych błędów popełnianych przez klientów należą podawanie nieprawidłowych wymiarów przy zamawianiu rolet oraz ich niepoprawny montaż. Tylko dobrze dopasowane żaluzje będą działać bez zarzutu, jednocześnie prezentując się atrakcyjnie na oknie. Zła ocena wymiarów spowoduje, że zasłona będzie się zacinać przy rozwijaniu i zwijaniu, co może prowadzić nie tylko do jej uszkodzeń, ale także sprawić, że nie będzie ona działać prawidłowo.

Dopasowanie szerokości lameli

Przy zakupie żaluzji drewnianych należy zwrócić również uwagę na aspekt techniczny, jakim jest szerokość lameli. Węższe lamele montowane są bezpośrednio na ramie okiennej, natomiast szersze wymagają montażu na ścianie lub suficie. Ta druga opcja będzie bardzo dobrym i miłym dla oka rozwiązaniem na przykład w kamienicy.

Montaż żaluzji drewnianych

Prawidłowa instalacja żaluzji jest równie ważna jak ich wymiary. Starannie wykonana zapewni długotrwałe funkcjonowanie zasłon i sprawi, że dobrze ochronią one pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Montaż można przeprowadzić:

  • bezpośrednio na szybie;
  • na uchwytach (co jest metodą bezinwazyjną);
  • do sufitu lub ściany (co jest metodą inwazyjną);

Sposób instalacji należy dobrać do konstrukcji ściany, techniki otwierania okna oraz tego, jak osadzone są jego ramy. Montaż inwazyjny wymaga pamiętania o przestrzeni między miejscem montażu a górną granicą okna. Przy pozostałych dwóch rodzajach ważne są wspomniane wcześniej lamele, będące elementami dekoracyjnymi, składającymi się z listwy montażowej oraz profilu typu U. Dzięki nim będziemy mogli w łatwy sposób uzyskać efekt głębi oraz przestrzenności w pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że rolety warto montować nie tylko wewnątrz mieszkania, lecz także na zewnątrz. Jeżeli w mieszkaniu latem przeszkadza ci nadmierne ciepło, zainwestuj w rolety zewnętrzne, które ochronią lokal oraz jego domowników przed zmiennymi temperaturami, zniwelują nadmierny hałas otoczenia oraz zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo.

Wybieramy żaluzje drewniane – rodzaj drewna ma znaczenie

Dobrej jakości żaluzje drewniane powinny być starannie i solidnie wykonane. Chętnie wykorzystywanym drewnem do ich produkcji jest drewno Basswood, które nie tylko pięknie prezentuje się na oknie, ale także jest odporne na wilgoć i nagłe zmiany temperatury w pomieszczeniach. Ponadto drewno Basswood nie przebarwia się i nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Wszystko to sprawia, że żaluzje drewniane Basswood wyróżniają się na rynku wysoką jakością, estetyką oraz funkcjonalnością i będą dobrym zakupem na długie lata.

Jak dopasować odpowiedni kolor żaluzji drewnianych?

Kolor drewnianych żaluzji powinien być dobrany z namysłem, ponieważ tego typu osłony okienne nie należą do tanich – z tego względu nie powinniśmy pozwolić sobie na żaden błąd. Dodatkowo odpowiedni kolor żaluzji drewnianych doda twojemu mieszkaniu klasy oraz sprawi, że nabierze ono niepowtarzalnego wyglądu.  Czym zatem kierować się przy doborze barwy? Przede wszystkim stylem mieszkania oraz kolorystyką pomieszczenia, w którym znajdą się żaluzje. Warto pamiętać, że w różnych pomieszczeniach możemy postawić na nieco inny odcień zasłon, tak aby bardziej pasowały do wyposażenia.

Wnętrze inspirowane stylem skandynawskim świetnie współgra z żaluzjami drewnianymi w kolorze bieli. Pomieszczenia utrzymane w stylu klasycznym z meblami w kolorze ciemnego drewna sprawdzą się natomiast z żaluzjami o podobnym odcieniu. Z drugiej strony jasne odcienie zasłon optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast ciemne kolory mogą je pomniejszać. Zanim wybierzesz konkretny model, zastanów się, czy w pomieszczeniu jest dużo światła oraz jaką przestrzenią dysponujesz. Dodatkowo przyjrzyj się barwie okien, ram oraz parapetów.

Wyobraź sobie, jak dany kolor mógłby wyglądać w tym miejscu, gdzie chcesz zamontować zasłony. Czy korzystnie wpłynie na odbiór pomieszczenia? Czy doda mu charakteru? Ważne, aby cała kompozycja współgrała ze sobą pod względem estetyki. Zakup żaluzji drewnianych jest sporą inwestycją – jeśli będzie dobrze przeprowadzony i przemyślany, stanie się źródłem satysfakcji, a nabyte produkty będą cieszyć oko i służyć wszystkim mieszkańcom przez wiele długich lat.

Zdjęcia: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*