Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Powoli wszyscy przekonujemy się, jak ważna dla zdrowia organizmu jest witamina D3. Niewiele jednak osób wie, że witamina K2 jest równie ważna dla prawidłowego funkcjonowania i powinna być przyjmowana wraz z witamina K2. Dlaczego warto suplementować je w duecie? Przeczytasz w naszym artykule.
Witamina K2 pełni bardzo ważną rolę w organizmie każdego człowieka. Przede wszystkim bierze udział w procesie krzepnięcia krwi oraz ma ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jest niezbędna do utrzymywania zdrowych i mocnych kości, poprawia zawartość kości w okresie menopauzy oraz jest podawana noworodkom w pierwszej dobie życia w celu zapobiegania chorobie krwotocznej. Ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne oraz zapobiega zwapnieniu żył.
Witamina D3 nie bez powodu nazywana jest witaminą słońca, gdyż jej przyswajanie odbywa się poprzez wystawianie ciała na promienie słoneczne. Kiedy jednak przychodzi sezon jesienno-zimowy, temperatura staje się niska, a słońca mamy coraz mniej, witaminę D3 należy suplementować. Niedobory witaminy D3 wiążą się z problemami z układem kostno-szkieletowym, powodują problemy z układem nerwowym, sprzyjają problemom z utrzymaniem prawidłowej wagi, zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy, nowotworów, chorób układu krwionośnego i immunologicznych.
Witamina K2 oraz witamina D3 są idealnym duetem, który daje efekt tzw. synergii. Oznacza to, że przyjmowanie ich wspólnie pomaga w idealny sposób wchłaniać wapń. Otóż witamina K2 wpływa na wapń, który dzięki jej oddziaływaniu może dotrzeć do kości, a nie tkanek miękkich. Natomiast witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia z pożywienia i przyjmowanych suplementów diety. Dzięki temu witamina K2 wraz z D3 jest idealnym duetem, który wspiera rozwój układu kostnego i sercowo-naczyniowego. Zastosowanie ich wspólnie w jednym preparacie daje dużo większe korzyści niż przyjmowanie ich osobno, dlatego warto postawić na kompleks witamin D i K.
Wśród typowych skutków niedoboru witaminy K2 wyróżnić można częste krwawienia z dziąseł, problemy z gojeniem się ran, częste złamania wynikające ze złej mineralizacji kości oraz stany przedzawałowe. Bardzo często zbyt mała ilość witaminy K2 w organizmie może spowodować zwapnienie tętnic, doprowadzić do zatorów, nadciśnienia, a w konsekwencji do zawałów. Przeczytaj również: Witamina D, D3 – do czego są potrzebne? Problemy z niedoborem i nadmiarem witaminy D.
Zdjęcia: materiał od klienta