Gra w polo. Poznaj najważniejsze zasady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Gra w polo. Poznaj najważniejsze zasady
Lifestyle

Polo kojarzy się większości z nas z luksusowym sportem angielskich dżentelmenów. Swoją sławę zawdzięcza m.in. temu, że dużą estymą darzą je członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej: książę Karol czy książę William. Na czym polega gra w polo?

Polo – skąd wzięła się ta gra?

Polo to w dużym uproszczeniu gra w piłkę na koniach. Celem zawodników przemieszczających się konno jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika, używając w tym celu specjalnych kijów (tzw. malletów).

Ta interesująca gra wywodzi się z obszarów azjatyckich. W starożytnej Persji była elementem treningu wojskowych jednostek konnych, w tym m.in. straży królewskiej. Na kontynencie upowszechniła się już w średniowieczu, a Azjaci zwykli nazywać ją Sagol Kangjei. Jak więc doszło do tego, że jest tak znana na Wyspach Brytyjskich? Otóż za sprawą żołnierzy brytyjskich stacjonujących w XIX wieku w Indiach. To oni byli także odpowiedzialni za nadanie grze obecnie obowiązującej nazwy oraz za spopularyzowanie jej na kontynencie europejskim i na Wyspach. Sport ten zyskał tak wielką rzeszę fanów, że przez pewien czas był jedną z dyscyplin olimpijskich; regularnie organizowane są też Mistrzostwa Świata w Polo. 

Dyscyplina sportowa wyższych sfer

Polo stało się ulubioną dyscypliną wyższych sfer – z lubością oddawali się tej grze monarchowie, szlachta i przedstawiciele możnych rodów. Nie oznacza to jednak, że jest to sport dla każdego. Polo wymaga dużej sprawności fizycznej, siły, koncentracji, a także bezbłędnego panowania nad koniem. To wszystko jednak nie przełoży się na sukces, jeżeli zawodnicy tworzący zespół nie będą wystarczająco zgrani. 

Popularność polo

Obecnie oprócz Wielkiej Brytanii także Stany Zjednoczone są krajem, w którym polo święci triumfy. Na świecie mamy 18 państw, w których dyscyplina ta uprawiana jest profesjonalnie, a kolejnych kilkadziesiąt, gdzie ćwiczy się amatorsko. 

Fot. Meg Jerrard/Unsplash

Zasady gry w polo

Zasady gry w polo są dość proste, zwłaszcza dla fanów sportów drużynowych. Głównym celem gry jest wbicie do bramki rywala piłki za pomocą długiego kija. Bramka ma szerokość 7,32 m, natomiast piłka białego koloru wielkością przypomina pomarańczę. W rozgrywce uczestniczą dwie drużyny, z których każda liczy po 4 zawodników, z których każdy dosiada konia. Drużyny mogą tworzyć zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zdarzają się też grupy mieszane. W polo istotna jest numeracja poszczególnych zawodników. 

  1. To zawodnik, którego głównym zadaniem jest zdobywanie bramek, jest to swojego rodzaju napastnik, który musi mieć wyśmienitą celność.
  2. Zawodnik, który ma przede wszystkim celnie podawać do jedynki, ale może także sam wykorzystać okazję do zdobycia punktu.
  3. To kluczowa pozycja – jest to rozgrywający, od którego umiejętności zależy, czy strzelcy będą mieć odpowiednią okazję do zdobycia punktu.
  4. Typowy obrońca, którego zadaniem jest zablokowanie strzałów przeciwnika.

Boisko do gry w polo

Mecze polo odbywają się na trawiastym boisku o wymiarach 275 × 183 m. W polo można grać również na nieco mniejszych boiskach (o wymiarach 100 × 50 m) –  wówczas mamy do czynienia z tzw. areną polo. Oznacza to, że w każdej drużynie może być maksymalnie 3 zawodników. 

Mecz polo

Mecz dzieli się na czakery, czyli części, których może być od 4 do 8, z których każda trwa 7,5 minuty, natomiast w przypadku areny polo – 6,5 minuty. Między poszczególnymi częściami występują 3-minutowe przerwy, które są czasem przeznaczonym na zmianę konia (zawodnicy grający w polo zwykle potrzebują aż 4 koni podczas meczu). Po każdym wbiciu piłki do bramki zawodnicy zamieniają się połowami. 

Konie do gry w polo

Gra w polo odbywa się z wykorzystaniem koni. Nie każde się jednak do tego nadają. Wierzchowce wybierane do gry to najlepsze z najlepszych. Muszą się odznaczać wybitną inteligencją, ale także dużą wytrzymałością fizyczną, gdyż polo wymaga od nich wielkiego wysiłku. Stąd też gracze zazwyczaj do meczu mają przygotowane 4 konie, które zmieniają podczas regulaminowych przerw. Konieczność posiadania takiej ilości wierzchowców sprawia, że od wieków polo jest sportem zarezerwowanym dla osób z wysokim statusem majątkowym.

Fot. Mentatdgt/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*