Jakie oświetlenie do kuchni? – Poradnik

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie oświetlenie do kuchni? – Poradnik
Architektura & design

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Projektując swoją wymarzoną kuchnię musimy pamiętać o tym, że jest ona centrum domowego życia. Jest to miejsce, do którego często wracamy, więc musi cechować się dużą praktycznością. Dlatego dobranie odpowiedniego oświetlenia do kuchni jest takie ważne.

Zatem jakie światło do kuchni wybrać? Jak oświetlić małą kuchnię? A co jeśli w pomieszczeniu kuchennym nie ma okien? Jak prawidłowo oświetlić blat roboczy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą państwo odpowiedź w poniższym artykule!

Jakie oświetlenie do kuchni?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak oświetlić kuchnię, musimy mieć już wszystko dokładnie przemyślane i zaprojektowane. Jaka lampa do kuchni? – zapytacie. Pomieszczenie to nie może ograniczyć się tylko do jednego centralnego źródła światła, bowiem lampy kuchenne muszą być funkcjonalne oraz poskreślać wystrój wnętrz.

Wskazówki:

 • Światło nie powinno razić w oczy osoby będącej w pomieszczeniu
 • Tworzenie cieni przez światło może być mylnie odbierane jako brud i zanieczyszczenie
 • W strefie roboczej nie może panować półmrok, bo będzie to niekorzystnie wpływać na wzrok
 • Dobrym pomysłem jest zakup opraw o regulowanym kącie świecenia, ułatwi to optymalne oświetlenie stref roboczych

Jakie światło do kuchni?

Przestrzeń w kuchni powinna być dla nas relaksująca i przyjemna, stąd odradza się zimną temperaturę barwową. Dodatkowo trzeba nadmienić, że w zimnym świetle potrawy nie wyglądają na smaczne. Jakie światło do kuchni ciepłe czy zimne? Najlepiej celować w światło o ciepłej barwie, czyli poniżej 3300 K, która podkreśli wygląd dań jak i stworzy uspokajający nastrój.

Lampy wiszące do kuchni jako centralne źródło światła?

Planując wystrój wnętrz pomieszczenia kuchennego, nie może zabraknąć lampy umieszczonej w centralnym punkcie na suficie. Tym tradycyjnym sposobem uzyskamy równomierną dystrybucję światła na całość powierzchni. Jakie rodzaje lamp najlepiej się sprawdzą?

Lampy wiszące do kuchni, idealne jako lampa nad stół

 • Żyrandole
 • Plafony
 • Lampy przysufitowe
 • Lampa spot

Nie możemy jednak zapomnieć, że nie może to być jedyne źródło światła.

Jakie oświetlenie do małej kuchni?

Mając małą przestrzeń, musimy uważać na zbyt rozłożyste oprawy przysufitowe. Jaka lampa do małej kuchni będzie najlepsza? W tym wypadku polecamy plafony, które w ówczesnych czasach stają się coraz chętniej wybieranym rodzajem oświetlenia poprzez mnogość stylów i dużą ilość nowoczesnych kształtów. Jednak to nie koniec, ponieważ lampy natynkowe , oprawy podtynkowe są również dobrym rozwiązaniem w projektowaniu przestrzeni kuchni.

Jak oświetlić ciemną kuchnię?

Co zrobić, jeśli nasze pomieszczenie kuchenne nie posiada żadnych okien? Dobrym pomysłem w tym wypadku będzie połączenie kuchni z salonem. Co warto wybrać, aby doświetlić ciemną kuchnię?

 • Oświetlenie centralne
 • Oświetlenie podszafkowe
 • Oświetlenie dekoracyjne w postaci listwy ledowej lub wpustów

Pamiętajmy, że światło w ciemnej kuchni powinno mieć ciepłą barwę, ponieważ białe i zimne światło będzie wizualnie ochładzało przestrzeń.

Jak oświetlić blat roboczy w kuchni?

Jest to miejsce, które wymaga dodatkowego oświetlenia. Dla pełni bezpieczeństwa najlepiej doświetlać to miejsce bezpośrednio. Jakie oświetlenie kuchenne będzie odpowiednie?

Montaż cienkich opraw w dno szafki, do których można zamontować żarówki

Montaż coraz bardziej popularnej taśmy LED

Co, jeśli w kuchni nie mamy szafek wiszących a tylko wyspę kuchenną? W tym wypadku nadadzą się lampy wiszące lub wmontowane wpusty w podwieszany sufit. Jak zamontować taśmę LED pod szafkami? Nie jest to trudna czynność, bowiem potrzebujemy tylko wkręty, przewody, izolację i włącznik. Często kupując zestaw z taśmą LED mamy już odpowiedni zasilacz i taśmę dwustronną. Jak zamontować taśmę LED w kuchni? Wystarczy ją tylko przykleić pod wybranymi szafkami.

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?

Za pomocą oświetlenia najlepiej wydzielić odpowiednie strefy, w tym wypadku będzie to: wypoczynkowa, kuchenna i jadalna. W każdej z stref można wykorzystać inne rodzaje opraw – lampy podłogowe, kinkiety, oświetlenie podtynkowe czy podszafkowe. Jakie oświetlenie salonu z kuchnią? Przede wszystkim strefy powinny się łagodnie zazębiać, czyli posiadać spójny styl wnętrza. Lampa nad stołem jest popularnym posunięciem przy planowaniu aranżacji salonu z aneksem kuchennym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*