Rekordowe obroty na polskich aukcjach sztuki!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Rekordowe obroty na polskich aukcjach sztuki!
Architektura & design

Przeprowadzone badania pokazują, że w 2020 roku obroty wyniosły 380 milionów złotych, czyli o prawie 30% więcej niż w 2019 roku.

Portal Artinfo.pl, który zebrał i przeanalizował dane za ubiegłe 365 dni ustalił, że na licznych aukcjach pojawiła się największa liczba dzieł od czasu istnienia polskich domów aukcyjnych. Według statystyk w 2020 roku odbyło się 467 aukcji, podczas których zlicytowano 21 942 obiekty sztuki. Zmieniła się również 1/4 notowań TOP 1000, czyli zestawienia najdroższych dzieł sztuki sprzedanych po 1989 roku. Oznacza to, że Polacy chętniej wydają duże pieniądze na sztukę, a narodowe, wybitne dzieła znacznie drożeją.

Najdroższe dzieła

Jak ustalił portal zajmujący się badaniem rynku sztuki najchętniej wybieranym domem aukcyjnym w Polsce jest Desa Unicum, który obsługuje ponad połowę rocznych transakcji. Oprócz popularności dom aukcyjny był także pośrednikiem najdroższej aukcji w tym roku, czyli sprzedaży obrazu Wojciecha Fangora „M 22”, który został zlicytowany za 7 316 000 złotych. Drugą największą transakcją była licytacja legendarnego obrazu Jana Matejki „Portret Prof. Karola Gilewskiego” z 1872 roku, którego sprzedaży dokonał drugi najpopularniejszy dom aukcyjny Polswiss Art, a cena dzieła wyniosła 6 962 000 złotych.

Fot. Adrien Olichon/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*