Jak powstają najlepsze cygara na świecie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak powstają najlepsze cygara na świecie?
Lifestyle

Cygara, tak popularne w filmach gangsterskich, są symbolem luksusu. Kojarzone są przede wszystkim z gorącą Kubą, dla której bardziej charakterystyczny może być już chyba tylko rum. Jak powstają najlepsze cygara? Za co najbardziej się je ceni? Oto garść informacji o tych najlepszych na świecie.

Czym właściwie jest cygaro?

Słowo “cygaro” wywodzi się prawdopodobnie jeszcze z języka Majów i oznacza palenie tytoniu. Sam przedmiot o tej nazwie nie jest niczym innym jak zwiniętymi i sklejonymi liśćmi specjalnych odmian tytoniu. Do Europy przywędrowały w początkach XVIII w., produkowano je wtedy w Hiszpanii. Sto lat później, w toku wojen napoleońskich, rozpowszechniły się w Niemczech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii, gdzie zrobiły prawdziwą furorę. Od 1821 roku zaczęto je produkować na Kubie i słynne havany stały się synonimem jakości. 

Od czego zaczyna się produkcja najlepszych cygar? Rola odpowiedniego tytoniu

Wyrób najlepszych cygar na świecie wymaga pozyskiwania świetnej jakości surowca. Nie wystarczy jednak stwierdzić, że taki właśnie tytoń można pozyskać na Kubie. Przyjmuje się, że najwięcej do zaoferowania pod tym względem ma leżąca na północny-zachód od Hawany prowincja Pinar del Rio. Najbardziej ceni się susz roślin z doliny Valle de Viñales. Tytoń uprawia się tam na żyznej czerwonej glebie, która razem z kamiennymi ostańcami tworzy lokalny krajobraz. Na Kubie dominują tradycyjne metody uprawy i obróbki roślin. 

Z czego składa się kubańskie cygaro?

Budowa tego ekskluzywnego produktu w żadnym razie nie jest dowolna lub przypadkowa. Ręcznie robione cygara składają się z:

  • fillera, czyli wkładki decydującej o smaku;
  • bindera, czyli zwijacza nadającego kształt;
  • wrappera będącego ozdobnym wykończeniem;
  • kapturka, dzięki któremu całość nie będzie się rozwijać;
  • pierścienia z logo firmy.

Właściwie każdy z elementów tworzących przekrój cygara może być przedmiotem dociekań i bywa rozpoznawany przez koneserów. Istnieją na przykład różne rodzaje liści pokrywowych – choćby Candela, Claro, Maduro lub Natural. Zróżnicowany jest również sam tytoń, który dzieli się na trzy główne rodzaje:

  • Seco – o łagodnym smaku, który otrzymuje się z liści rosnących przy ziemi;
  • Volado – pochodzące z liści rosnących w środkowej części tytoniu;
  • Ligero – wyrabiany z liści występujących na czubku rośliny.

Co jeszcze ma wpływ na smak cygara?

Powszechnie uważa się, że bardzo ważne dla smaku cygara są jego długość i średnica. Pierwszy parametr wpływa na czas delektowania się smakiem – im dłuższe cygaro, tym dłuższa przyjemność. Częściej też można doświadczać zmian smaku pod wpływem wypalania. Przyjmuje się, że podczas palenia najlepsze cygara powinny zmieniać smak przynajmniej trzykrotnie. Drugi parametr również przyczynia się do prędkości spalania, ale wpływa też na smak. Cienkie cygaro będzie intensywniejsze, natomiast te grubsze są bardziej wysublimowane i delikatne w smaku. Ważne jest również, aby odpowiednio zwijać cygaro. Na Kubie istnieją specjalne szkółki, w których przez 9 miesięcy uczy się przyszłych mistrzów tego fachu. Oczywiście później obdarzeni są dużym szacunkiem. 

Jak przechowywać cygara?

Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio przechowywać cygara. Jeżeli będziemy je trzymać w specjalnych cedrowych pudełkach, to nie tylko ochronimy je przed utratą smaku, ale wręcz go pogłębimy i uczynimy znacznie ciekawszym. Praktykuje się też przechowywanie cygar w plastikowych torebkach na dnie lodówki. Wszystko po to, aby tytoń nie wysechł zbyt mocno. 

Co z wpływem cygar na zdrowie?

Niestety, nie można powiedzieć, by cygara były zdrowe. Prawdą jest, że robi się je z wysoko wyselekcjonowanego tytoniu, ale nie zmniejsza to zagrożeń, jakie dym tytoniowy niesie dla naszego organizmu. Palenie cygar, pomimo braku zaciągania się, ma podobne konsekwencje jak palenie papierosów: sprzyja nowotworom, zwłaszcza powstającym w jamie ustnej, prowadzi do schorzeń sercowo-naczyniowych i przewlekłego zapalenia oskrzeli. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*