Loft w stylu glamour. Czego nie może w nim zabraknąć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Loft w stylu glamour. Czego nie może w nim zabraknąć?
Architektura & design

Industrialna nowoczesność z luksusowym przepychem. Jak ograć takie połączenie i stworzyć niepowtarzalne wnętrze?

Loft w stylu glamour. Słysząc o takim połączeniu, niejeden łapie się za głowę. W jaki sposób industrialne, surowe wnętrze może zgrać się z pełnym przepychu luksusem? To kolejny przykład, że przeciwieństwa jednak się przyciągają i bardzo ciekawie uzupełniają.

Loftowe wnętrza

Loft to określenie mieszkania, które urządzone zostało w poprzemysłowych pomieszczeniach, w opuszczonych fabrykach i magazynach. W Polsce prawdziwym zagłębiem loftowych mieszkań jest Łódź. 

Mieszkania w tym stylu charakteryzują się dużymi, przestronnymi pomieszczeniami, wysokimi sufitami i surowym wykończeniem. W loftach nie maskuje się pierwotnych elementów wykończeniowych pomieszczeń. Wręcz przeciwnie – metal, drewno, charakterystyczne drzwi i okna – to wszystko powinno być mocno wyeksponowane.

Mieszkanie w lofcie

Mieszkanie loft, to oprócz industrialnych elementów konstrukcyjnych, przeszkleń i wielkich okien, także przestrzeń. Zarówno metraż mieszkania jak i jego wysokość robią wrażenie. Przestrzeń najczęściej jest niepodzielona wewnętrznymi ścianami działowymi. Otwarta koncepcja tworzy wielką przestrzeń mieszkalną już od progu.

Mieszkanie w lofcie daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Duże, przestronne pomieszczenia możemy zaaranżować w dowolnym stylu. Chcąc dodać mieszkaniu przytulności, można ocieplić je dekoracjami i niskimi ściankami działowymi. W tej przestrzeni sprawdzi się również minimalizm. Do mieszkania w lofcie pasują zarówno lekkie i zgrabne meble, jak i ciężkie, tapicerowane modele. 

Loft stosunkowo ciężko jest zagracić. W mieszkaniu najczęściej bardzo dobrze hoduje się rośliny. W tego typu wnętrzach można pozwolić sobie na dorodne okazy monstery i palmy.

Loft w stylu glam

Glamour to styl, który opiera się na przepychu, wrażeniu luksusu i efekcie wow. Jak to możliwe, że tak dobrze zgrywa się z loftem? Loft to przestrzeń z charakterem, który nie jest na tyle wyrazisty aby nie mógł być tłem dla kolejnych szaleństw. Ma przestrzeń, która jest bardzo potrzebna do wyeksponowania mebli i dekoracji glamour.

Przestrzeń to słowo-klucz, tłumaczące zgranie duetu loft i glam. Meble w stylu glamour są ozdobne, duże i ciężkie. Podobnie dekoracje – wielkie lustra, kryształowe żyrandole, wymyślne lampy i figurki. Posiadając loftową przestrzeń z wyraźnymi metalowymi wstawkami mamy idealną bazę do aranżacji wnętrza glamour. Ściany warto pomalować na neutralny kolor: kremowy, beże, jasne szarości, pastelowe róże i błękity. Metalowe konstrukcje warto podkreślić czarną farbą. Na takim tle złote, szklane, kryształowe i srebrne dodatki będą się znakomicie wyróżniać.

Wysokie pomieszczenie to atut

Dzięki wysokim stropom w mieszkaniu loftowym, mamy dużo większe możliwości niż w tradycyjnych mieszkaniach. Styl glamour obfituje w obszerne, masywne lampy. Ich wyeksponowanie wymaga odpowiedniej wysokości. Podobnie z aranżacją okien. Dekorując je odpowiednimi dla stylu glam zasłonami, otrzymujemy niemalże dzieło sztuki. Materiał zasłonowy może z powodzeniem zastąpić obrazy.

W loftach bardzo często stosuje się antresole. Dzięki ich budowie otrzymujemy dodatkową przestrzeń mieszkalną, wygospodarowaną z przestrzeni nad salonem. Antresola to kolejny punkt mieszkania, który dekoruje i urozmaica przestrzeń. Barierki mogą być pomalowane na złoto albo obudowane szkłem, co dodatkowo wzmocni efekt glam.

Dodatki glamour

Styl glamour obfituje w pełne przepychu dekoracje. W lofcie możemy pozwolić sobie na kilka stolików, konsole, kanapy i fotele w tym stylu. Otwartą przestrzeń możemy podzielić wizualnie dzięki ułożeniu ozdobnych dywanów oraz postawieniu masywnych ozdób. Loft daje nam przestrzeń, której potrzebujemy do ustawienia takich dekoracji.

W mieszkaniu koniecznie powinny znajdować się lustra. Idealne będą te w ozdobnych ramach, pokrywające meble np. komodę. Możemy zastosować także lustrzane ścianki działowe. Dzięki lustrom mieszkanie będzie wydawało się jeszcze większe i będzie pięknie doświetlone.

Zdjęcie główne: XtravaganT/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*