Styl francuski we wnętrzach – co go wyróżnia?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Styl francuski we wnętrzach – co go wyróżnia?
Architektura & design

Wnętrza w guście francuskim kryją w sobie wiele niuansów. To, co ukształtowało ten styl, to intensywnie zmieniające się na przestrzeni dziejów tło historyczne z wpływami monumentalnego antyku, poważnego renesansu, finezyjnych i bogatych w przepych epok monarchii Ludwika XIV i Ludwika, a następnie bardziej współczesnych, modernistycznych. 

Styl charakteryzuje się przede wszystkim dekoracyjnością i dobrym smakiem, a wielu upodobało sobie właśnie takie wnętrza. Sprawdź, jakie tajemnice kryją się za tym wyjątkowym stylem projektowania!

Doceń wartość historyczną jako bazę

Francuzi nie są przesadnie rozrzutni – wręcz przeciwnie, z admiracją zachowują taki wygląd wnętrza, jaki odziedziczyli po przodkach, szanując swoją historyczną spuściznę. Wyznają, że każdy budynek jest wyjątkowy ze względu na swoją historię i urok, zwłaszcza gdy mowa o budynkach z XVII, XVIII lub XIX wieku. Kwintesencja tego typu estetyki łączy w sobie elegancję i ponadczasowość z praktycznym zmysłem, integrując je z perełkami współczesnych trendów. Jest to styl wszechstronny i doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokim suficie, najlepiej dosyć przestronnych o znacznym dostępie do światła dziennego. Często jest on naturalnym rozwiązaniem estetycznym przy kreowaniu wnętrz mieszkań w starych, naznaczonych historią budynkach, gdzie dekoracje architektoniczne w starym stylu – takie jak wykusze, smukłe pilastry z płaskorzeźbami, finezyjne gzymsy czy barokowe kolumny z dekorowanymi stopami lub rycinami – zamiast zostać ukryte bądź zlikwidowane, nadają przestrzeni szczególnego wdzięku i fantazji.


Wbrew światowym trendom modowym, które kochają otwarty plan mieszkania, gdzie ścianki działowe zostały usunięte, Francuzi preferują oryginalny układ pomieszczeń z oddzielnymi pokojami przejściowymi i korytarzami. Przestronność wnętrz uzyskiwana jest dzięki wysokim, ozdobionym sztukaterią, barokowym sufitom i obecności słynnych panoramicznych okien, wychodzących wprost „z podłogi”, które niejako stały się znakiem rozpoznawczym trendu. Potrafią grać rolę nie tylko elementu doświetlającego, ale również często kryją w sobie drzwi wychodzące na balkon lub ogród zimowy. Jest to niezwykle wdzięczne rozwiązanie, które zachwyci każdego miłośnika dobrej architektury.
Przy doświetleniu warto wskazać, co sprawia, że francuskie wnętrze robi wrażenie, jakby całe błyszczało i mieniło się światłem. Zanim przejdziesz do wypełnienia wnętrza dodatkami, warto położyć nacisk na dopieszczenie przestrzeni pomocniczymi źródłami światła. To, co jest tu szczególnie warte podkreślenia, to typowy, duży, szklany lub kryształowy żyrandol umieszczony w centralnym punkcie. Nie będziesz mógł oderwać od niego oczu!

Dodatki z nonszalanckim sznytem

Decydując się na nowoczesny styl francuski w swoim wnętrzu, śmiało możemy pozwolić sobie na łączenie różnorodnych wzorów, materiałów i przeplatających się jak w kalejdoskopie niecodziennych stylów historycznych – jeżeli przy tym będziemy stosowali się do paru zasad, które determinują filozofię kształtowania takiego stylu. Epatowanie zbytkiem, przesyt luksusem i przepychem to zbytnia pretensjonalność dla naszych sąsiadów znad Sekwany. Jest oznaką złego gustu. Również tanie materiały będą tutaj absolutnie nie na miejscu. To, co jest istotne, to spójność, elegancja, wyważenie proporcji i zbalansowany, nonszalancki bałagan w dobrym tego słowa znaczeniu. W przypadku podłóg materiały powinny być wysokiej jakości, ale naturalne, jasne. Dobrze sprawdzą się zarówno laminat, jak i płytki ceramiczne. W dobrym tonie będzie szczególnie parkiet ułożony we wzór klasycznej jodełki. W przypadku sufitu i ścian oprócz wysublimowanych historycznych pozostałości postaw na prostotę. Pomaluj je subtelnymi odcieniami kości słoniowej lub pozostaw wybielone. Pięknie będą współgrały z jasnym parkietem. Pamiętaj, żeby być ostrożnym pod względem kolorystycznym: unikaj ostrych kontrastów, trzymaj się eleganckich pasteli. Możesz dodatkowo wyrzeźbić przestrzeń poprzez dodanie finezyjnych listew, ładnie będą się też komponować wszechobecne gzymsiki, kasetony na ścianach i ozdobne rozety na suficie. Nie zapominaj, że drzwi również są elementem wystroju wnętrza i to jego istotnym uzupełnieniem. Dodaj nad nimi ozdoby, a same ościeżnice udekoruj wymodelowanymi profilami. Końcowym, idealnym wykończeniem bryły przestrzeni będzie kominek z epoki lub jego imitacja w salonie lub sypialni. Ściany możesz uzupełnić, stawiając na sztukę w najlepszym wydaniu. Oprócz przedmiotów z tradycją, takich jak dekoracyjne świeczniki, antyczne lustra i malarskie płótna w złoconych ramach, dobrze się tu odnajdą także dzieła projektantów awangardowych, które w interesujący sposób nadadzą świeżości i lekkości wnętrzu.

Meble przesycone wiekami

Stawiając kropkę nad i, nie można pominąć we francuskim wnętrzu roli, jaką odgrywa umeblowanie, które w tym przypadku – a jakże! – jest ponadczasowe i wysublimowane. Fotele zdobione, wyściełane tkaniną lub aksamitem, często inkrustowane, eleganckie konsole z kandelabrami i porcelanowymi wazonami i wazami. Idealnie sprawdzi się tu elegancka toaletka w stylu Ludwika XV, którą znajdziesz na pchlim targu, ale znajdą tu swoje miejsce również bardziej modernistyczne projekty w stylu art déco, odznaczające się płynnością linii i designerskim sznytem. Dobrym przykładem sztuki użytkowej w najlepszym francuskim wydaniu jest chociażby osławiony fotel „LC3” sygnowany przez Le Corbusiera czy niepowtarzalne krzesło „CM 131” Pierre’a Paulina. Rzadkie przedmioty z okresu baroku i rokoko mieszają się tu z nowoczesnymi meblami, wszystko jest dopracowane i dopieszczone poprzez stawianie na klasykę i sprawdzone wartości. W efekcie osiągamy wyszukane i eleganckie, pełne wdzięku wnętrze.

Fot. Alex Gian/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*