Masaż czekoladą to idealny sposób na relaks. Poznaj jego niezwykłe właściwości

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Masaż czekoladą to idealny sposób na relaks. Poznaj jego niezwykłe właściwości
Beauty

Masaż czekoladą staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego! Łączy w sobie techniki relaksacyjne i masaż klasyczny. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy, a także głęboko nawilża skórę. Jest idealnym sposobem na relaks.

Jaka czekolada jest używana do masażu?

Wiele osób wyobraża sobie, że masażysta do wykonania tego zabiegu rozpuszcza czekoladę kupioną w najbliższym sklepie spożywczym. Nic bardziej mylnego! Jest to naturalna czekolada z wysoką zawartością ziaren kakaowca. Dodatkowo masażysta miesza ją z olejkami eterycznymi oraz nierzadko z olejem kokosowym, który dodatkowo odżywia i natłuszcza skórę. 

Czemu masaż czekoladą ma takie pozytywne właściwości?

Ziarna kakaowca posiadają aż 300 cennych pierwiastków śladowych oraz minerałów, w tym magnez. Czekolada ma w sobie dużo witaminy A zawierającej retinol. Wpływa ona na wzmocnienie skóry, a także działa jako silny przeciwutleniacz. Z kolei witaminy z grupy B działają pozytywnie na układ nerwowy oraz są odpowiedzialne za zdrowy sen. Zawarta w niej witamina D wspiera aktywność mózgu i odporność. Pierwiastki, takie jak fosfor, magnez, potas oraz cynk, nie tylko wpływają pozytywnie na skórę, ale również przyspieszają regenerację po wysiłku fizycznym. Nie należy zapominać również o trypofanie, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonu szczęścia – serotoniny. Masaż czekoladą może wpłynąć na ciebie uspokajająco i energetyzująco, podobnie jak filiżanka kawy, szczególnie że czekolada ma w sobie niewielką dawkę kofeiny i teobrominy. Te same składniki posiada kochane przez wiele kobiet espresso.

Masaż czekoladą jest masażem relaksacyjnym, opartym na delikatnych ruchach oraz masażu klasycznym. Zapewnia głębokie rozluźnienie mięśni oraz uspokojenie. Masażysta nakłada na oczyszczoną skórę ciepłą czekoladę z dodatkiem olejków aromatycznych. Ich wspaniała woń również działa na zmysły podczas zabiegu. Później delikatnie rozprowadza dłońmi czekoladę po ciele i wykonuje głaszczące ruchy. W trakcie masażu wykonywane są również podłużne ugniatanie oraz ucisk w miejscach, gdzie mięśnie są niezwykle mocno napięte. Stosuje się też techniki wpływające na rozluźnienie naprężeń, w tym kołysanie oraz podnoszenie skóry. Ważne, by wszystkie wymienione techniki były wykonywane powoli, w rytm relaksującej muzyki. Zabieg może być przeprowadzony na całym ciele lub wybranych partiach. Po masażu ciało owijane jest na 15–20 minut folią i przykrywane kocem, by cenne składniki aktywne mogły wniknąć w głąb skóry. Po tym czasie folia jest ściągana, a skóra czyszczona z pozostałości czekolady.

Fot.  Andrea Piacquadio/Pexels

Jakie efekty daje masaż czekoladą?

Oprócz miłych doznań zmysłowych, w tym zapachowych, możesz spodziewać się również innych efektów masażu czekoladą. Są to:

  • uspokojenie i uczucie relaksu;
  • głębokie odżywienie i wygładzenie skóry;
  • zmniejszenie cellulitu i jego widoczności;
  • poprawa elastyczności skóry;
  • zmniejszenie suchości skóry;
  • złagodzenie dolegliwości ze strony układu nerwowego oraz krążenia;
  • działanie przeciwdepresyjne i uspokajające.

Podczas zabiegu można poczuć napływ endorfin, a także doznać uczucia całkowitego relaksu i rozgrzania skóry. Czekolada zwiększa produkcję endorfin, a także fenaminy będącej środkiem psychostymulującym. Skóra staje się bardziej jedwabista, a mięśnie znacznie bardziej rozluźnione.

Warto poddać się takiemu zabiegowi, jeśli odczuwasz napięcie nerwowe, masz problemy ze snem, Twoja skóra jest bardzo sucha i skłonna do podrażnień.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania masażu czekoladą?

Masaż czekoladą nie jest wskazany dla wszystkich. Jeśli cierpisz na nadpobudliwość nerwową, masz stany zapalne skóry lub cierpisz z powodu atopii skóry, to taki masaż nie jest wskazany. Nie można go również wykonywać w momencie, kiedy stwierdzono ciążę, choroby zakaźne, nadciśnienie lub żylaki. Masaż czekoladą jest niewskazany również dla alergików, szczególnie tych mających alergię spożywczą na produkty z zawartością czekolady.

Fot. Kalim/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*