Ostatnio większość swojego czasu spędzamy głównie w domu. Od ubiegłego roku stał się nie tylko miejscem odpoczynku i wychowywania dzieci, ale też biurem, restauracją i kinem. Jeśli w tym czasie zdecydowałeś się na instalację przynajmniej jednego elementu z zakresu Smart Home, z pewnością zdajesz już sobie sprawę, jakie niesie to za sobą korzyści w zakresie zwiększenia komfortu wykonywania codziennych czynności.
Co prawda najłatwiej jest zaplanować zintegrowany system, gdy nasze przyszłe miejsce zamieszkania jest jeszcze w fazie projektu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć się tego zadania również w oddanym do użytku mieszkaniu.
Dom sterowany z punktu jednostki centralnej ma możliwość monitorowania każdego zakątka posesji. Monitoring obejmuje głównie newralgiczne miejsca jak okna czy drzwi i jest w stanie sprawdzić tożsamość osoby wchodzącej przez główne wejście. W momencie wykrycia włamania, zarówno Ty, jak i firma ochroniarska dowiecie się o tym natychmiast. Po naruszeniu kontaktronu w drzwiach uruchomi się system kamery, mikrofonu i czujnika ruchu, który w momencie potwierdzenia włamania wyśle wiadomości, włączy światła i podniesie rolety, by ułatwić interwencję.
Przydatną funkcją jest również symulacja naszej obecności, którą można włączyć jeśli wyjeżdżamy na wakacje i nie będzie nas przez dłuższy na naszej posesji. Dom sam będzie włączał i wyłączał światła czy sterował roletami. Oprócz tego za każdym razem sprawdzi, czy na pewno wychodząc, wyłączyłeś urządzenia elektryczne i zamknąłeś za sobą drzwi i okna.
Wyobraź sobie: rano budzi Cię Twoja ulubiona muzyka, docierająca najpierw jakby z daleka, a z czasem coraz głośniejsza. Wstajesz i z chłodnej sypialni wychodzisz do kuchni, gdzie już jest nieco cieplej, kawa czeka w kubku, a lodówka sprawdziła już czego brakuje, i wysłała zamówienie do marketu. Rolety powoli się podnoszą i jest to znak, że możesz zacząć dzień. Wszystko to stało się bez Twojego udziału. Musisz jedynie podjąć decyzję, z czym zrobić sobie kanapkę.
Lubisz pracować przy konkretnej muzyce? Już jest włączona w pomieszczeniu, które przeznaczyłeś na biuro. System też zbadał, czy jest tam odpowiednia temperatura, jakość powietrza, czy aby nie należy wywietrzyć pomieszczenia, zanim się zasiądzie do działania. Możesz spokojnie zająć się swoimi obowiązkami, bo w przeciągu dnia dom sam będzie zmieniał ustawienia rolet, dopasowując się do aktualnej pogody.
Kończysz na dziś pracę i przenosisz się do salonu – pełen luz, panuje tu zupełnie inna, ciepła barwa światła, jest nieco cieplej i z głośników domowego systemu audio już dobywają się inne rytmy niż w biurze. Multiroom audio pozwoli Ci na relaks, a nawet zorganizowanie kameralnego spotkania z przyjaciółmi. Większością urządzeń możesz sterować głosowo, łącząc się z dowolną platformą streamingową. Teraz sobie przypominasz, że coś miałeś zrobić – pranie! Spokojnie, dawno się już wyprało, a jak masz w domu suszarkę, to może już nawet od kilku godzin jest suche.
Oprócz symulacji obecności smart home oferuje dużo więcej funkcji. Opierają się one z jednej strony na automatyzacji, z drugiej na możliwości sterowania urządzeniami z poziomu smartfona. Jeśli wracasz do domu o innej porze niż zwykle, możesz przestawić godzinę, o której ma zmienić się temperatura. To samo tyczy się wszystkich zaprogramowanych na godzinę urządzeń elektronicznych. A może chcesz połączyć się z kamerą i spojrzeć co porabia zostawiony w domu pupil? Pamiętaj, możesz się zdziwić (chociaż pewnie śpi).
Inteligentny dom pozwala Ci nie myśleć o wielu codziennych kwestiach, generuje niesamowitą oszczędność czasu. Pozwala też na prowadzenie zrównoważonej gospodarki zasobami, takimi jak prąd czy woda.
Fot. Ralph (Ravi) Kayden/Unsplash