Wszyscy znają dobroczynne właściwości oleju kokosowego i oliwy z oliwek, tymczasem w niczym nie ustępuje im olej migdałowy, który znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Kiedy i jak stosować olej z migdałów?
Za sprawą swojego wyjątkowego składu olej z migdałów znajduje wielorakie zastosowanie: witaminy z grupy B usprawniają przemianę materii, witamina E przyspiesza gojenie ran i leczy stany zapalne skóry, poprawia też stan rzęs i włosów. Dzięki wielonienasyconym kwasom tłuszczowym olej z migdałów zwęża pory i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Korzyści płynące z zastosowania oleju migdałowego są nieocenione: produkt ten sprawdza się na każdym rodzaju skóry i włosów.
Stosowanie oleju migdałowego niesie korzyści nie tylko dla urody, ale też zdrowia: wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami dzięki stymulacji mechanizmów obronnych organizmu. Ma działanie wykrztuśne, łagodzące i przeciwzapalne, dlatego jest pomocny w leczeniu chorób gardła, astmy oskrzelowej, suchego kaszlu i zapalenia płuc. Olej migdałowy usprawnia też pracę przewodu pokarmowego, pomagając przy nadkwasocie, zgadze, wzdęciach i zaparciach.
Olej migdałowy cieszy się ogromną popularnością w kosmetyce. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry twarzy, dekoltu, stóp i rąk, a także paznokci i włosów.
Olej migdałowy jest uniwersalny i może być stosowany na każdy rodzaj skóry, gdyż nie podrażnia i nie wywołuje alergii. Największą korzyść przynosi jednak wiotkiej i przesuszonej skórze. Dzięki swoim odżywczym i nawilżającym właściwościom olej migdałowy wykazuje skuteczność w pielęgnacji dekoltu oraz wrażliwej i delikatnej skóry wokół oczu. Olej migdałowy regeneruje, koi i odmładza. Przy regularnym stosowaniu poprawia koloryt skóry, nadaje jej aksamitnie gładki wygląd i wygładza drobne zmarszczki.
Pomimo swoich właściwości odżywczych olej migdałowy jest lekki i szybko się wchłania. Po dotarciu w głębokie warstwy skóry chroni ją przed wysychaniem i pękaniem. Olej migdałowy zatrzymuje wilgoć, dlatego najlepiej nakładać go w czystej postaci na nawilżoną już skórę.
Olej z migdałów normalizuje pracę gruczołów łojowych, zapobiega rozszerzaniu się porów, usuwa stany zapalne, świąd i podrażnienia, a także chroni skórę przed utratą sprężystości.
Tak jak inne oleje, ten pozyskiwany z migdałów można wykorzystywać do oczyszczania skóry twarzy. W tym celu należy lekko podgrzać olej, namoczyć w nim wacik i dokładnie zmyć kosmetyk. Olej dobrze oczyszcza i złuszcza skórę, zapobiega pojawianiu się zaskórników.
Olej migdałowy można nazwać jednym z najsilniej działających naturalnych środków na porost włosów. Jest przy tym uniwersalny – polubią go każde włosy. Olej wzmacnia i odżywia cebulki, doskonale stymuluje ich wzrost, przywraca blask i sprężystość włosom, skutecznie zwalcza łupież. Na pół godziny przed myciem włosów wetrzyj olej w zwilżoną skórę głowy i rozprowadź go grzebieniem po całej długości kosmyków.
Na bazie oleju z migdałów możesz sporządzić maskę na wypadanie włosów. Połącz go w równych proporcjach z olejkiem łopianowym i nakładaj na godzinę przed myciem włosów.
Olej możesz wmasowywać w skórę głowy lub dodawać niewielką jego ilość do szamponu. Wybierz najbardziej dogodną dla siebie metodę – każda z nich jest skuteczna!
Zdjęcie główne: Alesia Kozik/pexels.com