Poznaj najlepsze miejsca do nurkowania na świecie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Poznaj najlepsze miejsca do nurkowania na świecie
Podróże

Cudowne otoczenie, a pod wodą jedne z najbardziej zróżnicowanych morskich organizmów na naszej planecie. Urzekające tajemnice skrywające się pod morską taflą i obcowanie z majestatycznymi rekinami wielorybimi. Gdzie udać się na niezapomniane eksploracje podwodnych głębin?

Niesamowite miejsca nurkowe

Środowisko podwodne i jego niezaprzeczalne bogactwo dla wielu z nas stanowi wielką tajemnicę. Wybór najlepszych miejsc do nurkowania na świecie to nie lada wyczyn – trudno przecież porównywać tak zróżnicowane ekosystemy, oferujące przeżycia o kompletnie odmiennych jakościach. Mimo to postanowiliśmy zaufać nurkowym ekspertom i ich opiniom – wybraliśmy kilka lokacji, które prawdziwi miłośnicy podwodnych eksploracji muszą odwiedzić. Znajdziecie tu wszystko, czego dusza zapragnie – od rajskich, tropikalnych klimatów po zimne wody obejmujące wszystkie zakątki globu.

Ambra Caye

Największa zatoka Belize jest popularnym miejscem nurkowym ze względu na krystalicznie czyste wody Karaibów i bliskość Mezoamerykańskiej Rafy Koralowej, w której tętni życie morskie i gdzie można natknąć się na takie cuda natury jak majestatyczny rekin wielorybi. Największą atrakcją tego regionu jest jednak pobliska Great Blue Hole – zdumiewający podwodny lej krasowy, który stał się znany jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Uważa się, że ta podwodna jaskinia UNESCO ma ponad 150 000 lat i jest odwiedzana przez zdumiewający wachlarz gatunków morskich, w tym rekiny byki i młoty.

Raja Ampat

Odległy indonezyjski archipelag Raja Ampat obejmuje ponad 1500 zalesionych, szmaragdowych wysp i raf pośród turkusowych wód bogatych w koralowce. Jego nazwa oznacza Czterech Króli, po czterech głównych wyspach: Missool, Waigeo, Bantanta i Salawati. Miejsce to znane jest jako trójkąt koralowy i znaleźć w nim można najbogatsze na świecie życie morskie z ponad 1400 gatunkami ryb.

Langkawi

W krystalicznie czystych wodach Morza Andamańskiego w Malezji Pulau Payar Marine Park otacza cztery szmaragdowe wyspy z białym piaskiem, szczycąc się kwitnącym ekosystemem twardych i miękkich koralowców, z szeregiem tropikalnych ryb i regularnymi wizytami rekinów wielorybich i mant.

Quirimbas

U północnych wybrzeży Mozambiku chronione wyspy archipelagu Quirimbas są domem dla dziewiczych raf z ponad 350 gatunkami ryb rafowych, humbakami, rekinami wielorybimi, a także żółwiami gniazdującymi wzdłuż brzegów wysp.

Wyspy Galapagos

Nic dziwnego, że Wyspy Galapagos oferują wyjątkowe możliwości nurkowania, skoro w ich wodach znajduje się taka niesamowita obfitość gatunków lwów morskich, pingwinów, fok, płaszczek orlich, rekinów młotów i rekinów wielorybich, nie wspominając o najróżniejszych morskich rybach. Aby móc nurkować na tych wodach, należy zarezerwować specjalistyczne rejsy lub zatrzymać się w jednym z hoteli na wyspach, takich jak ekologiczny Pikaia Lodge na szczycie wulkanu – stamtąd można wyruszyć na wyprawy nurkowe.

Con Dao

Wyspa Con Dao jest jedną z 16 w chronionym archipelagu morskim na Morzu Południowochińskim. Dzięki licznym zakazom i silnej ochronie rejon ten zachował swoją dziewiczą rafę i obfitość różnorodnego życia morskiego, z gatunkami takimi jak rzadki diugoń, delfiny, wielka barakuda oraz żółwie zielone i szylkretowe, które gniazdują na brzegach Con Dao od maja do października. Doświadczeni nurkowie mają tam również okazję zbadać 65-metrowy wrak zatopionego tajskiego frachtowca, który leży na głębokości 40 metrów pod powierzchnią.

Zdj. główne: Aviv Perets/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*