Smart glass – podstawowe informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Smart glass – podstawowe informacje
Technologie

Artykuł sponsorowany

Nowoczesne technologie ewoluują wraz z mijającymi latami. Do rozwiązań, które to potwierdzają, zalicza się smart glass. Określa się je również jako szkło inteligentne lub szkło zmiennej przezroczystości. Smart Glass może zmieniać swoją przezierność lub kolor w zależności od zewnętrznych warunków albo sygnału sterującego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat smart glass?

Jak funkcjonuje smart glass? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Szkło inteligentne działa dzięki wykorzystaniu specjalnych technologii, takich jak: elektrochromia, termochromia, fotochromia lub ciekłokrystaliczne LCD. Te technologie pozwalają na kontrolowanie przepływu światła i zmiany koloru szkła w zależności od sygnałów sterujących.

Gdzie można stosować smart glass?

Smart glass można wykorzystywać na różne sposoby. Szkło używa się w przedmiotach/ obiektach takich jak: budynki, pojazdy, okna, drzwi, szyby, ekrany i lustra. W budynkach szkło inteligentne może zapewnić prywatność i kontrolę oświetlenia, co pozwala na oszczędzanie energii. Z kolei w samochodach, szkło inteligentne może zapobiegać oślepianiu przez słońce, a także zwiększać prywatność.

Warto też wiedzieć, że szkło inteligentne ma też wiele innych zastosowań. Może być używane w systemach ochrony przeciwpożarowej albo jako zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. W przypadku zabezpieczenia przed promieniowaniem UV dotyczy to, na przykład urządzeń medycznych.

Inne praktyczne zastosowania smart glass

Smart Glass można zastosować w oknach po to, żeby kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, zapewniając tym samym prywatność użytkownikom. Dzięki temu, że smart glass może zmieniać swoją przezroczystość na żądanie, użytkownicy są w stanie regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, a także zapewnić prywatność, np. w biurach, hotelach, szpitalach i domach prywatnych.

Smart Glass może być też wykorzystywane w witrynach sklepowych, salach konferencyjnych, muzeach i galeriach, a także ściankach działowych. Ważne jest, że zastosowanie smart glass nie jest ograniczone tylko do powyższych przykładów. Inteligentne szkło może być stosowane również w wielu innych miejscach, w których wymagana jest kontrola ilości światła wpadającego do pomieszczenia i prywatność użytkowników, takich jak hotele, szpitale, lotniska i wiele innych.

Czy warto zdecydować się na smart glass?

Decyzja o wyborze smart glass będzie zależeć od wielu potrzeb i wymagań użytkowników, ale również i budżetu, który pozostał do dyspozycji. Jednak jest kilka atutów tej technologii, których nie można nie wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad inwestycją.

Smart Glass zapewnia możliwość kontrolowania ilości przepuszczanego światła. Daje również dozę prywatności i jest estetycznie wykonane. Całość dopełniają takie cechy jak na przykład ochrona przed promieniowaniem UV. 

Ze względu na to smart glass można wykorzystać, na przykład w galeriach, czy muzeach, gdzie niezwykle ważne jest to, aby chronić dzieła sztuki przed zniszczeniem. Co więcej, smart glass może być stosowane jako interaktywna powierzchnia dotykowa, co może przyczynić się do ulepszania doświadczenia użytkowników.

Fot.: Anthony Delanoix/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*