Dla niektórych osób zegarek jest wielofunkcyjnym gadżetem, pomocnym w radzeniu sobie z codziennymi zobowiązaniami i terminami. Inni widzą w nim element mody lub potwierdzenie statusu społecznego. A kolejna grupa ceni sobie niezawodność, jaką dają wysokiej klasy mechanizmy zegarków na rękę. Na co zwrócić uwagę przy zakupie czasomierza?
Nie jest prawdą, że istnieją zegarki w pełni uniwersalne. Zawsze można pokusić się o to, aby dobrać taki, który będzie w większej mierze pasował do potrzeb danej osoby. Ważny jest między innymi styl życia, który się prowadzi. Osoba codziennie uprawiająca jogging z pewnością zasługuje na to, aby jej aktywności towarzyszył sportowy zegarek ze stoperem, mierzeniem pulsu i innymi usprawnieniami, które dla przeciętnego użytkownika są najwyżej dodatkowym gadżetem. Typowy “biały kołnierzyk”, osoba codziennie ubierająca się elegancko, zechce zainwestować w model o znacznie bardziej klasycznej i wytwornej tarczy. 4
Nie oszukujmy się – to, ile zapłacimy za dany model, jest dla wielu osób jednym z najważniejszych kryteriów wyboru zegarka. I akurat w tym przypadku sprawdza się zasada, że im droższy, tym lepszy. Jeśli więc mamy nadzieję na kupno zegarka, który będziemy później mogli przekazać kolejnym pokoleniom – odznaczającego się nie tylko pięknym designem, ale i niezawodnym mechanizmem – będziemy musieli słono zapłacić. Jeżeli jednak interesuje nas jedynie wytworny design, to z powodzeniem znajdziemy bardzo estetycznie wykonane zegarki w atrakcyjnych cenach.
Odporność i żywotność zegarka w dużej mierze jest uzależniona od materiałów, z których go wykonano. Wytrzymałe i wyjątkowo solidne modele muszą niemało kosztować, bo wybrane do nich materiały nie są tanie. Popularne i odporne materiały to dzisiaj już nie tyle wyjątkowo drogie złoto, co platyna, wysokiej klasy stal i zalecany dla sportowców tytan. Dużą rolę odgrywa także materiał, z jakiego wykonano szkiełko. Coraz popularniejsze są elementy wykonane z szafiru.
Zegarek może być przede wszystkim mniejszy lub większy. Zdarzają się różne preferencje – niektórzy zwyczajnie lubią duże i ciężkie zegarki, ale należy dopasować model do wielkości ręki. Jeśli chodzi o kształt, to najczęściej wybierane są okrągłe koperty. Dzięki nim mamy gadżet o dość dużej uniwersalności.
Jednym z ważnych dylematów jest dobór sposobu mocowania zegarka. Pasek czy bransoleta? Jeśli pierwszy, to z jakiego materiału? Problem z bransoletą jest taki, że nie zawsze będzie wygodna. Czarny pasek zaś nie tylko pozwoli ominąć takie kłopoty, ale też będzie dość elegancki i uniwersalny. Nie musi to być od razu skóra – w ofercie znajdziemy również bardzo dobrej jakości produkty ze skóry ekologicznej.
Wybór jest pod tym względem bardzo duży i w zasadzie każda z opcji posiada zalety i wady. Klasyką jest mechanizm kwarcowy, który cechuje duża dokładność i niezawodność. Zamiast niego można postawić na mechanizm wymagający nakręcania. Nie jest to wybór poręczny, ale znajdą się osoby, które kochają przedmioty w starym stylu i właśnie takie nakręcanie będzie dla nich niezwykle kuszące. Inne możliwości to między innymi mechanizm automatyczny lub zegarek działający dzięki energii słonecznej. Egzemplarze z miniaturową baterią słoneczną poleca się tym, którzy dbają o ochronę środowiska.
Tarcza jest nie tylko ważna z uwagi na jej funkcjonalność, ale także dlatego, że w ogromnej mierze odpowiada za estetykę zegarka. Jej kolor powinien być dopasowany do osobistych preferencji, podobnie, jak rozmieszczenie i wygląd cyfr lub dodatkowe funkcje, które umożliwiają odczytanie z tarczy innych danych niż tylko godzina.